V Česku je 20 potvrzených případů jihoafrické mutace koronaviru. Ministerstvo sleduje dvě ohniska

Ministerstvo zdravotnictví eviduje 20 případů, u kterých byla potvrzena nebo je velmi pravděpodobná jihoafrická mutace nového koronaviru. Případy pocházejí ze dvou ohnisek, které spolu přímo nesouvisejí. Jedno je kolem účastníka zájezdu do Zanzibaru a druhé je mezi pracovníky celní správy, kteří zajišťují kontrolu příletů na Letišti Václava Havla. V pátek to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo nyní dohledává kontakty nakažených. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle čtvrtečního vyjádření Generálního ředitelství cel byla nakažlivější jihoafrická mutace zjištěna nebo je na ni podezření u šesti pracovníků Výcvikového střediska služební kynologie v Heřmanicích na Liberecku. Šlo o čtyři občanské zaměstnance a dva celníky. Dalších 40 pracovníků celní správy je v karanténě. Informaci o nákaze celníků přinesl server HlidaciPes.org s tím, že se zřejmě nakazili při kontrole na ruzyňském letišti v Praze. To ale podle ředitelství cel není prokázané.

Ve Francii se objevila nová mutace koronaviru. Virus nemusí nově zachytit ani běžné PCR testy

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s těmito informacemi v pátek sdělilo, že se jedná o dvě nepřímo související ohniska potvrzených nebo vysoce podezřelých případů jihoafrické mutace.

„Prvním je účastník zájezdu navrátivší se ze Zanzibaru a druhým jsou příslušníci celní správy pracující na Letišti Václava Havla a zajištující kontrolu příletů, mimo jiné i ze Zanzibaru, a jejich rodinné kontakty. V této souvislosti byly zjištěny i další případy, kdy došlo k přenosu na pracovišti rodinného příslušníka,“ uvedla Peterová. Celkem se podle ní jedná o 20 případů.

Nyní se podle mluvčí nastavují protiepidemická opatření, dohledávají se další možné kontakty a ty se testují. V laboratoři Krajské nemocnice Liberec se také zkoumá, zda pozitivní PCR testy nemají jihoafrickou mutaci.

První případy jihoafrické mutace v Česku se prokázaly v posledním únorovém týdnu. Souvisely s cestami do Zanzibaru či Tanzanie. V Brně se od cestovatelů nakazili další lidi včetně dětí ve školce.

Mutace jsou pojmenovány podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali konkrétní gen viru. V Česku se v poslední době rozšířila britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní varianta. Postupně se rozšiřuje ze západu země na Moravu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme