Firma LA Factory předložila ministerstvu padělaný certifikát. ‚Má výjimku,‘ reagoval Vojtěch

Padělaný certifikát či certifikáty nesplňující evropské podmínky měly dodané ochranné pomůcky proti koronaviru z Číny za stamiliony korun pro ministerstvo zdravotnictví od české firmy LA Factory. Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy. Majitel firmy Radek Švec popřel, že by předložil falešné nebo nevhodné certifikáty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že stát testoval kvalitu pomůcek, a pokud byly nekvalitní, dodavatelům neplatil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respirátor FFP2

Respirátor FFP2 | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Ministerstvo zatím zaplatilo lanškrounské firmě LA Factory za respirátory, masky a další pomůcky 471 milionů korun a má slíbené další dodávky za 250 milionů. Část objednávek úřad zrušil, protože pomůcky neměly slíbenou kvalitu.

Vojtěch dál obchoduje s kritizovanou firmou. Ministerstvo problém nevidí, majitel mluví o štvanici

Číst článek

K dodaným a zaplaceným pomůckám měla firma předložit takzvané CE certifikáty shody. Jeden z nich je ale falešný. Certifikát byl údajně vydán polskou laboratoří ICR, která to ale popřela.

„Nejsme autorem ani vydavatelem tohoto certifikátu. Tento certifikát byl pravděpodobně vydán čínskou firmou Shanghai MICEZ Equipment Testing, která je nám známá z mnoha zfalšovaných certifikátů,“ sdělil serveru Seznam Zprávy ředitel laboratoře Rafal Kalinowski.

Majitel LA Factory Švec se hájí tím, že mu laboratoř pravost certifikátu v březnu potvrdila. Podle Kalinowského ale tehdy ještě laboratoř o výskytu falešných certifikátů nevěděla.

Problém i s dalšími certifikáty

Ani další certifikáty předložené ministerstvu zdravotnictví firmou LA Factory však nejsou v pořádku. U některých se například jedná pouze o dobrovolné certifikáty, které nedokládají vlastnosti výrobku. Další certifikáty pak nejsou relevantní pro evropský trh nebo byly vystaveny institucí, která nemá pověření k vydávání těchto certifikátů.

Česká obchodní inspekce udělila LA Factory výjimku a může tak dodávat ochranné pomůcky do Evropské unie, uvedl později v reakci na článek ministr Vojtěch.

Nenaskakujte prosím na tuhle prvoplánovou linku. ČOI udělila společnosti LA Factory výjimku. Její pomůcky tak mohou být dodávány na trh EU. Dodávky jsme testovali u VÚBP a vždy odebrali jen ty, které splnily požadovanou kvalitu. A u všech jsme vyžadovali CE certifikáty.

10:24 – 12. 05. 2020

30

Evropská komise v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 způsobované koronavirem připustila, aby si firmy dovážející na evropský trh necertifikované výrobky, mohly certifikáty doplnit dodatečně.

V Česku musí požádat Českou obchodní inspekci o udělení výjimky a zahájit sérii zkoušek u pověřené laboratoře. Majitel LA Factory tvrdí, že to již udělal a nezbytné certifikáty má. Mluvčí inspekce Jiří Fröhlich iROZHLAS.cz informoval, že firma LA Factory výjimku má a to od 11. května.

Silná slova ale v článku zapadla klíčová informace. ČOI udělila společnosti LA Factory výjimku. Její pomůcky tak mohou být dodávány na trh EU. Kromě toho jsme si jejich dodávky vždy testovali a vždy odebrali jen ty, které splnily požadovanou kvalitu.

10:01 – 12. 05. 2020

6 76

Ministerstvo minulý týden všechny dodavatele požádalo, aby doložili potřebné dokumenty. Pokud doklady nedodají, bude se úřad podle ministra Vojtěcha bránit i trestněprávní cestou.

„Je však nutné zdůraznit, že to neznamená, že by to byly nekvalitní pomůcky. Kvalitu dodávaných materiálů jsme testovali ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce, a pokud kvalita nebyla splněna, nic jsme neplatili,“ sdělil ministr.

Kritika společnosti

Server iROZHLAS.cz se už na začátku května ministerstva ptal, proč s kritizovanou firmou obchoduje. Tu odborníci považovali za připravenou schránku a resort od ní nakoupil čínské respirátory za dvojnásobnou cenu, než je nakupovalo ministerstvo vnitra.

Podle mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové se ale společnost zkrátka přes všechnu kritiku ukázala jako spolehlivý partner.

„Společnost opakovaně dodala zboží dle stanovených požadavků ministerstva. Předložila certifikáty, dodala zboží odpovídající kvality a dodržela termíny,“ uvedla tehdy mluvčí.

Dalším důležitým faktorem bylo podle ministerstva i to, že Švec zlevnil. „Společnost snížila cenu na 4,96 dolaru za respirátor včetně dopravy,“ uvedla Štěpanyová. V přepočtu to dělá přibližně 123 korun za respirátor FFP3, v březnu přitom resort od LA Factory nakupoval za více peněz i respirátory nižší třídy.

Švec se tehdy vyjádřil ke kritice své firmy: „Nečekal jsem za to veřejnou chválu, ale nečekal jsem ani mediální štvanici sebe, svých firem a ministerstva zdravotnictví.“

Nákupy krajů

Ochranné pomůcky bez potřebných certifikátů nakoupily podle dřívější tiskové zprávy České pirátské strany i některé kraje. Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj koupily podle Pirátů desítky tisíc respirátorů FFP2 od firmy Black Consulting, kterým chyběl evropský certifikát zaručující splnění bezpečnostních a zdravotních požadavků.

Plzeňský kraj s tím nesouhlasí. „My certifikáty máme a jsme přesvědčeni, že respirátory jsou v pořádku. Jsem přesvědčen, že ty pomůcky splňovaly parametry, které jsme od nich očekávali,“ řekl hejtman Josef Bernard (dříve ČSSD).

pj, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme