V lomu ČSA na Mostecku skončí přes 200 horníků. Další uplatnění mají těžaři pro zhruba pětinu z nich

V hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku skončí přes 200 horníků, kteří těžili uhlí hlubinným způsobem v bočních svazích lomu. Zhruba pětina pracovníci může přejít do dalších firem ze skupiny Sev.en Energy. Propuštění zaměstnanci dostanou odstupné a podle odpracovaných let budou mít nárok i na příspěvek od státu. Řada z horníků zažila ukončení těžby už před čtyřmi roky na dole Centrum.

Tento článek je více než rok starý.

Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lom ČSA na Mostecku

Lom ČSA na Mostecku | Foto: Petr Topič / Mafra | Zdroj: Reuters

„Šli na chodbicování na armádu s vědomím toho, že to není napořád. I tak samozřejmě konec vždycky zamrzí. To tak prostě je,“ zmínil pro Radiožurnál pocity horníků z takzvaných chodbic v lomu Československé armády odborář Jaromír Franta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lomu ČSA na Mostecku skončí přes 200 horníků. Natáčel Jan Bachorík

V bočních svazích lomu ČSA těžili uhlí hlubinným způsobem horníci, kteří pracovali i na dolu Centrum. Ten se uzavřel v roce 2016.

Další těžba v chodbicích na ČSA se podle Evy Maříkové z Sev.en Energy nevyplatila. „Dalo se očekávat, že se nakonec s hlubinným dolováním skončí. Důvody, které nás k tomu vedly v současné době, jsou snížení poptávky po kvalitním tříděném uhlí a také předpokládaná ekonomická recese v rámci pandemie. Další pokračování těžby hlubinným způsobem bylo pro nás ekonomicky neúnosné,“ popsala Maříková.

Ukončení těžby se týká 207 horníků. Práci na jiných místech v rámci skupiny jich najde zhruba pětina. „Je to 40 pracovních míst v profesích zámečnických a elektrikářských. A pak jsou to jednotky pracovních míst v dalších profesích. Pro ostatní máme férové vyjednání, dáváme jim odstupné ve výši tří až sedminásobku mzdy a dále si mohou požádat o restrukturalizační příspěvek od vlády, který byl vyjednán v roce 2016 v rámci útlumu těžby,“ dodala Eva Maříková.

Z horníka programátorem. 'Nebylo to jednoduché, snad to klapne,' říká úspěšný absolvent

Číst článek

Tento příspěvek dosahuje měsíčně až 8000 korun a to hlavně podle odpracovaných let. Už teď se odboráři chystají na uzavření celého lomu ČSA, kde v současné době pracuje téměř 800 lidí. Další místa jsou pak na vlastní lom navázaná.

Těžba tam skončí zhruba za pět let. Kolik lidí najde práci jinde ve skupině a kolik jich nakonec skončí na úřadu práce, zatím není podle odborů jasné.

„V tuto chvíli rozsah není znám, protože se diskutuje o činnosti úpravny uhlí, která patří Severní energetické. Tam samozřejmě mám o ty lidi největší obavu, protože tam jsou lidi, kteří by uplatnění na trhu práce hledali těžko. Samozřejmě náš úkol bude pro ně práci najít v rámci skupiny a snažit se o to, aby ta úpravna aspoň v nějaké podobě fungovala i potom, co se zavře armáda,“ doplnil odborář Jaromír Franta.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme