Meziuniverzitní hry a diskotéky u Máchova jezera. Vysokoškoláci rozvezli koronavirus po republice

Až dosud se o tomto ohnisku veřejně nemluvilo. V první polovině září, kdy nastupovala druhá vlna koronavirové epidemie, zamířily k Máchovu jezeru stovky vysokoškoláků. Jak nyní zjistil a ověřil server iROZHLAS.cz, z univerzitních seznamovacích kurzů si covid-19 domů odvezlo minimálně 116 účastníků. „Další problémy přišly, když se rozjeli zpátky do svých krajů,“ říká hlavní liberecký hygienik Vladimír Valenta.

Původní zpráva Doksy (Aktualizováno: 16:47 24. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Máchovo jezero

Na začátku září se k Máchovu jezeru sjely stovky studentů. Ilustrační foto | Foto: Michal Sváček | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Máchovo jezero na začátku září hostilo dva turnusy adaptačních kurzů. Každého z nich se zúčastnilo zhruba sedm stovek studentů z různých univerzit. Hygienické stanice kvůli tomu vytrasovaly už 116 nakažených, ve skutečnosti jich ale může být ještě víc.

Ve středu zatím přibylo 1091 případů nákazy koronavirem, nemocných je nyní více než vyléčených

Číst článek

„Potkávali jsme samozřejmě i lidi z jiných univerzit,“ popisuje jedna z nakažených studentek prvního turnusu (redakce její identitu zná, nebude ji však zveřejňovat). To vše v době, kdy čísla nakažených začala v Česku strmě stoupat.

Organizátoři: Opatření jsme dodržovali

Organizátoři kurzů tvrdí, že dbali na dodržování hygienických předpisů. „Když jsme zjistili první případy nákazy, tak jsme ty lidi izolovali a poslali domů,“ říká organizátor kurzu pro studenty Karlovy univerzity Michal Horký.

Po zveřejnění článku se redakci ozvala Karlova univerzita s prohlášením, ve kterém se od adaptačního kurzu distancovala. „Organizátor akce nemá žádnou spojitost s Univerzitou Karlovou, není jí jakkoliv podporován a jeho aktivity nejsou s Univerzitou ani koordinovány, ani konzultovány,“ napsal mluvčí univerzity Václav Hájek. 

Pořádání seznamovacích kurzů pro stovky studentů z celé republiky jde v době koronavirové epidemie proti doporučení hygieniků. Samotné univerzity ale často nemají s kurzy nic společného, protože některé z nich organizuje občanský spolek Seznamovák.

„Přísná opatření jsme nasadili už před kurzem. Udělali jsme vše pro to, aby se nákaza nerozšířila,“ tvrdí například Stanislav Jeřábek, šéf Studentské unie Českého vysokého učení technického a organizátor kurzu zaČVUTění, který se konal na druhém břehu Máchova jezera. Počet nakažených ale ukazuje, že snaha nebyla dostatečná.

Opatření v čase

28. srpna – Praha přechází v semaforu ze zeleného stupně na oranžový. „Občany Prahy prosím, aby byli maximálně odpovědní a vyhýbali se velkým akcím,“ uvedla pražská hygienička Zdeňka Jágrová.
1. září – Ministerstvo zdravotnictví vydává doporučení, aby lidé od tohoto dne nosili roušky tam, kde se pohybuje mnoho lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup.
4. září – V Praze začíná komunitní přenos a hygienici přistupují k dalším opatřením.
9. září – Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zavádí povinnost nosit roušku ve společných prostorech škol.
18. září – Povinnost nosit roušky ve školách se začíná vztahovat na všechny prostory nejen vysokých škol.
21. září – Pražská hygienická stanice v čele se Zdeňkou Jágrovou zakazuje prezenční výuku na všech vysokých školách v Praze. Zákaz se následně rozšiřuje na vysokou školu v Pardubicích nebo Brně.

Nakažená studentka upozorňuje, že studenti během seznamování příliš nedodržovali opatření proti šíření koronaviru. Večery trávili u Máchova jezera nebo na party. Nejčastěji se chodili bavit do nedalekých Doks, kde je známá diskotéka a kemp Bílý kámen.

Právě to bylo podle účastnice kurzu jediné místo, kde si studenti roušky nasadili. „Opatření se týkalo jen prostor, kde bylo více než sto lidí, takže vlastně jen večerních diskoték,“ popisuje. Studenti se podle ní bez roušek setkávali i při meziuniverzitních hrách.

Fotky zveřejněné na facebooku klubu ale ukazují, že roušky nikdo během večerní akce neměl. Server iROZHLAS.cz se pokusil kontaktovat i provozovatele podniku, telefon uvedený na webových stránkách však nikdo nebral, druhé telefonní číslo bylo nedostupné.

Řeší to celá republika

Že má Bílý kámen v příběhu důležitou roli, redakci potvrzuje hlavní ústecká hygienička Lenka Šimůnková. Podle ní provozovatel podniku akce prezentoval na facebooku a zval na ně studenty.

„Pozval si tam studenty z různých univerzit. Kromě naší ústecké univerzity tam byli i studenti z Technické univerzity Liberec nebo z Pardubic. Přišli jsme na to před dvěma týdny, kdy se nám začali objevovat první nakažení studenti,“ říká Šimůnková.

Trasování kontaktů podle Šimůnkové nebylo vůbec jednoduché, protože se často setkali studenti, kteří se vůbec neznali.

Přestává fungovat trasování, jde o zlomový bod. eRouška se měla zavést dávno, míní virolog Hirsch

Číst článek

„Byli tam studenti z celé republiky, kteří se navíc ani neznali. Od nemocných jsme tedy zjišťovali, s kým byli na chatce nebo zda se tam s někým nesblížili a zda na něj nemají telefon,“ líčí hygienička. Na řešení klastru pracují podle ní hygieny v celé republice.

To serveru iROZHLAS.cz potvrdilo několik dalších ředitelů hygienických stanic. „Nakazili se tam jednotlivci, ale poté přišly další problémy s tím, když se rozjeli zpátky do svých krajů,“ říká šéf libereckých hygieniků Vladimír Valenta.

Z Pardubického kraje se pod Bezdězem nakazilo čtyřicet studentů, uvádí ředitel pardubické hygieny Antonín Vykydal.

Pražská hygienická stanice ale dosud nic nezaznamenala. „Zatím tento klastr nahlášený nemáme. Ale většina nákaz ve škole pochází z podobných seznamovacích akcí,“ vysvětluje hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

‚Studenti jsou dospělí lidé‘

Univerzity podle svých slov nemají šanci ovlivnit, zda se studenti seznamovacích kurzů zúčastní.

„Jsou to dospělí lidé. Nikoho nenutíme, aby na kurzy jezdil, takže studenti určitě znali riziko a je to jejich záležitost. Jako univerzita kurz nepořádáme, jen o něm informujeme studenty,“ tvrdí mluvčí ústecké univerzity Jana Kasaničová.

Klastr ve Františkových Lázních

Podobný klastr jako u Máchova jezera zaznamenali hygienici na začátku září ve Františkových Lázních. V lázeňském městě se nakazilo až 170 klientů. Nákaza se podle starosty Jana Kuchaře (Pro zdraví a sport) začala šířit hlavně tak, že lázeňští hosté nedodržovali pokyny o nošení roušek. Problém s koronavirem podle svých slov začal Kuchař řešit už v půlce srpna.

Zato Technická univerzita v Liberci o kurzu skoro žádné informace nemá, zástupci školy dokonce neví, kdo seznamovací kurz pro jejich studenty organizoval.

„Zkoušeli jsme sehnat organizátora, ale nepodařilo se to. Včera (v úterý) se o tom bavilo vedení školy na poradě a padla tam informace, že se není na koho obrátit,“ uvádí mluvčí Radek Pirkl.

Škola si je podle něj vědoma toho, že pořádání kurzu nebyl dobrý nápad, a pro příští rok se chce z letošního vývoje poučit. „Smířili jsme se s tím, že to byl seznamovák a do příštího seznamováku už snad nebude řádit koronavirus nebo studenty vyzveme, aby na něj nejezdili,“ dodává Pirkl.

Seznamovacích kurzů u Máchova jezera se zúčastnili studenti Univerzity Pardubice, vysoké školy Ambis, Technické univerzity v Liberci, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Karlovy univerzity, Českého učení technického v Praze a Vysoké školy ekonomické.

S podobným problémem se podle zjištění redakce setkaly i například Univerzita Palackého v Olomouci nebo Masarykova univerzita v Brně, ani jeden z těchto kurzů se ale neuskutečnil na Máchově jezeře. Nákaza koronavirem se po skončení olomouckého pobytu potvrdila u jedné studentky, v případě brněnské akce se podle organizátora nakazilo nejméně pět účastníků.

Vít Kubant, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme