Maláčová: Příspěvek Izolačka by se mohl vyplácet už v březnu. Dosáhnou na něj i dohodáři

Pro zvládnutí epidemie je potřeba, aby byli lidé ochotní zůstat v karanténě, shodují se odborníci. Vláda se proto schválila příspěvek až 370 korun denně, který bude vyplácen po deset dní. Přesný výměr se bude odvíjet od výše platu. „Nejvíc výhodný bude pro ty, kteří mají výdělek 27 tisíc korun. Pro ně to bude znamenat, že i když budou na nemocenské deset dní, nebudou mít žádný výpadek příjmů,“ říká ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | Foto: Ladislav Křivan / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Do hranice 27 000 korun se bude jednat o příspěvek na nemocenskou. A samozřejmě – čím vyšší příjmová hranice, tím větší rozdíl mezi výpadkem a výší nemocenské,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaměstnanci a dohodáři dostanou náhradu za karanténu. „Izolačka“ má přimět lidi, aby zůstali doma

Slibuje také, že na příspěvek k nemocenské dosáhnou všichni zaměstnanci a dohodáři. Bude to proto velmi výhodné a motivační, předpokládá Maláčová, které se podařilo najít shodu i v rámci tripartity.

„Dosáhnout kompromisu byla klíčová úloha posledních týdnů,“ říká s tím, že lze očekávat schválení návrhu a jeho platnost už od prvního března.

Není to málo?

Ekonom Filip Pertold z think-tanku IDEA a sociolog Daniel Prokop z analytické společnosti PAQ Research se shodují na tom, že takzvaná Izolačka – jak příspěvku přezdívá vláda – je krokem dobrým směrem. Připouštějí ale i obavy, zda to ke kýženému výsledku bude stačit.

Hosty byli:

Jana Maláčová, ČSSD, ministryně práce a sociálních věcí

Filip Pertold, ekonom z think-tanku IDEA

Dana Pavlousková, ředitelka a zakladatelka Klubu svobodných matek

Daniel Prokop, sociolog z analytické společnosti PAQ Research

„Mám pocit, že ještě bude potřeba udělat několik dalších kroků,“ přiznává Pertold a vidí mezery hlavně ve vztahu k zaměstnavatelům, kteří stále mohou na své zaměstnance tlačit, aby doma nezůstávali. Upozorňuje přitom na potíže spojené s výpadkem pracovníků a z toho plynoucí zvýšené náklady pro firmy.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do 16. března. Navrhuje i 370 korun denně za karanténu

Číst článek

„Z tohoto hlediska by bylo dobré, aby vláda jasně deklarovala, že pokud se epidemie opravdu zhorší, dopadne to negativně i na průmyslové podniky a bude se tam omezovat výroba,“ navrhuje.

„Ten příspěvek určitě pomůže, ale teď záleží na tom, jestli opatření nebude moc mírné,“ přidává se sociolog Prokop, který upozorňuje, že Česká republika je jednou ze zemí OECD, kde je zaměstnancům vyplácena nejnižší nemocenská.

Bylo by proto dobré výsledky monitorovat a případně po pár měsících fungování upravit, myslí si sociolog. A přimlouvá se za spuštění kampaně, která by zdůraznila nejen očkování, ale také zodpovědné chování lidí.

„Společnost totiž funguje tak, že děláte to, co předpokládáte od ostatních – když předpokládáte, že ostatní lidé se izolují, tak se izolujete také, ačkoliv se třeba sám nebojíte,“ říká s tím, že je potřeba vytvořit supervizi a motivaci i v rámci samotného trasování kontaktů, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové.

Šárka Fenyková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme