Poslanecká sněmovna neprodloužila nouzový stav. Ten skončí v neděli

Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí kvůli epidemii koronaviru. Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) žádala o dalších 30 dnů stavu nouze, trval by tedy do poloviny března. Za nynější situace končí s nedělí.

Praha (Aktualizováno: 23:27 11. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný během jednání o prodloužení nouzového stavu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný během jednání o prodloužení nouzového stavu | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Po sedmihodinové debatě pro návrh zvedlo ruku 48 poslanců koaličních ANO a ČSSD. Celá opozice vládní žádost nepodpořila. Pro její přijetí bylo potřebných nejméně 54 poslaneckých hlasů.

Právník Dostál: Vláda si může udržet opatření i bez nouzového stavu, musí je ale podat kvalitněji

Číst článek

Stejně co do počtu hlasů dopadlo rozhodování o návrhu lidovce Stanislava Juránka, aby kabinet mohl prodloužit nouzový stav o dva týdny.

Sám Juránek byl ke svému návrhu skeptický. Podal ho, jak uvedl, kvůli tomu, aby pokračovala jednání mezi koalicí a opozicí.

Na stav nouze se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich je ale možné vydat i jiným způsobem, zejména podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) varoval, že s uvolněním restrikcí bez nouzového stavu se epidemická situace zhorší do dvou týdnů v celém Česku a dopadne na nemocnice. Otevřou se podle něho obchody a služby, muzea a galerie a možná i bazény a posilovny. Nebude omezeno shromažďování lidí, uvedl.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek řekl, že Česko nouzový stav potřebuje. „Ale ne v ruce šílence,“ prohlásil Michálek. Zjevně mínil ministerského předsedu.

Babiš žádal o dva týdny času. Lidovec Juránek navrhl prodloužení nouzového stavu do konce února

Číst článek

Vládní žádost o sněmovní souhlas prodloužením nouzového stavu byla v pořadí šestá. V minulých případech podpořili kabinet poslanci KSČM, kteří kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují.

Nový nouzový stav?

Kabinet by případně mohl vyhlásit nový nouzový stav, byť takový postup označují právníci za obcházení ústavy. Žádat o to bude Pardubický kraj. Krajští hejtmani o tom chtějí jednat s vládními činiteli už v pátek.

Hejtmani Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje a pražský primátor už ale během čtvrtka řekli, že chtějí ve svých krajích a v Praze vyhlásit stav nebezpečí, pokud nebude prodloužen nouzový stav. Stav nebezpečí má být nástrojem k zavádění krizových opatření kvůli pandemii koronaviru.

„Za všechny hejtmany vyzývám vládu k rychlému jednání o tom, jak chce řídit boj proti pandemii bez nouzového stavu. Nechceme podporovat nesmyslná opatření, chceme vrátit děti do škol, ale také musíme znát jasný rámec, jak chránit zdraví a životy občanů v našich krajích,“ reagoval na rozhodnutí sněmovny hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Dvanáct hodin kampaně

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se domnívá, že to není dobrá zpráva pro nikoho. „Nouzový stav je nástroj pro krizové řízení, ne politikum. Potřebujeme, abychom mohli zvládat krizovou situaci, ke které pandemie patří,“ řekl.

Pokud neprodloužíme nouzový stav, podle Hamáčka zdravotnictví zkolabuje. ‚Já bych do Srbska nejel,‘ řekl

Číst článek

„Máme a budeme aplikovat možnosti, které máme bez použití nouzového stavu. Nejsou srovnatelné a nebudou ale tak efektivní,“ dodal Blatný na tiskové konferenci, na které s ním byla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (ANO).

Ministr také uvedl, že postupně budou muset zřejmě hejtmani všech krajů vyhlásit stav nebezpečí. „Postupně se dostaneme do situace, která je shodná se stávajícím nouzovým stavem. Jen ztratíme spoustu času a k nouzovému stavu se s největší pravděpodobností budeme muset vrátit,“ poznamenal.

Hrozí, že se „vyhrocená“ situace může přenést do všech nemocnic, může také zkolabovat národní dispečink lůžkové péče, míní. Apeloval na občany, aby nadále dodržovali protikoronavirová opatření.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci chyběl. „Doufala jsem, že to poslanci neudělají, a nouzový stav prodlouží. Je to cesta, na kterou se vydali a ze které nemusí být návratu. Není to dobrá zpráva,“ řekla Schillerová.

Podle Faltýnka šlo o dvanáctihodinovou předvolební kampaň opozičních stran. „Dělat kampaň na základě lidského zdraví a životů není úplně správné,“ prohlásil.

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) opoziční poslanci „cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici“. „Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek,“ napsal na twitteru.

Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek. Jsem zvědav, jak to @ODS @KDU-ČSL @Piráti nebo @Hnutí STAN vysvětlí svým hejtmanům.

22:02 – 11. 02. 2021

49 734

Jeho slova ale odmítl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „Takže týdny a měsíce nás premiér naprosto ignoruje, když chceme řešit covid, tak nás premiér posílá řešit zahrádkářský zákon, ještě před třemi týdny vám byly naše připomínky ukradené a teď najednou za to můžeme my? Premiér jednání a hledání řešení absolutně nezvládl!“

I podle Michálka premiér selhal a „dostal nás na 3. místo v počtu mrtvých na světě“. „Je šokující, že vláda odmítla podpořit kraje při řešení pandemie i výzvu k zodpovědnosti,“ dodal.

Sněmovna právě ukončila nouzový stav, protože premiér selhal a dostal nás na 3. místo v počtu mrtvých na světě. Je šokující, že vláda odmítla podpořit kraje při řešení pandemie i výzvu k zodpovědnosti. Opatření z většiny pokračují, řídit je budou kraje, prosím buďme ohleduplní!

22:16 – 11. 02. 2021

45 631

Za neschválení nouzového stavu kritizoval opozici i bývalý ministr zdravotnictví a současný poslanec Adam Vojtěch. „Pro lepší volební výsledek jste dali všanc zdraví našich lidí. Nemyslím si, že pro tohle si vás lidé zvolili,“ napsal na twitteru.

Jen pro to, že opozice chtěla vládě ukázat, že ji má v hrsti, klidně ohrozí zdraví občanů. Pro mě absolutně nepochopitelné. Dopustila, že se otevřou obchody, služby a lidé se začnou ve velkém potkávat. Já to lidem nesmírně přeji, nicméně ne za situace 10tis. nových případů denně.

22:42 – 11. 02. 2021

23 690

Opozice ale veškerou kritiku odmítá. „Snažili jsme se nabídnout vládě řešení. Iniciovali jsme jednání. Na straně vlády jsme nenašli partnera. Vláda zná jedinou věc: prodlužte nouzový stav. Není to řešení, je k tomu potřeba přistoupit jinak,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

VIDEO: Volného nechali mluvit před poslanci bez roušky. ‚Vydezinfikujeme to po vás,‘ řekl Vondráček

Číst článek

Opozice je ale podle něj připravena s vládou znovu jednat. Je nutné se zabývat zlepšením systému očkování proti covidu-19, otázkou odškodňování firem a živnostníků postižených protikoronavirovými opatřeními, krizovou legislativou nebo návratem části žáků do škol.

„Nesmírně mě mrzí a připadá mi nepoctivé, že vláda své fatální selhání hází na opozici, na kdekoho a neuvědomuje si vlastní odpovědnost,“ dodal Fiala.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je možné drtivou většinu rozumných a dobře cílených opatření vyhlásit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Vzniká prostor opatření přehodnotit, zamyslet se nad nimi a jednat uvážlivě, míní.

Šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek poznamenal, že opozice nemohla podpořit nouzový stav, protože sváděl vládu k řešením, jež byla neefektivní a většinou i nesmyslná. Zákon o ochraně veřejného zdraví podle něj nutí vládu, aby opatření lépe zdůvodňovala a vyargumentovala.

Výzvy pro vládu

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prosadily ze svých návrhů výzvu vládě, aby připravila program na záchranu drobných a středních podnikatelů formou odpuštění odvodů u živnostníků a odvodů na sociální pojištění pro malé firmy, tedy obnovení programu Antivirus C.

Dolní komora také vyzvala vládu, aby bezodkladně projednala návrh ministerstva školství na postupné obnovení prezenční výuky ve školách, testování žáků a přednostní očkování učitelů.

Na Sněžku se o víkendu většina lidí nedostane. Vláda uzavřela kvůli covidu tři okresy

Číst článek

Sněmovna na návrh KSČM požádala ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby stanovil obecné podmínky krajské hygienické stanice k vyhlášení opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má projednat opatření, aby vojáci zůstali v nemocnicích a zařízeních sociální péče po dobu pandemického stavu. Pirátům se nepovedlo prosadit ani jedinou výzvu vládě.

Ve sněmovně neprošlo ani usnesení, v němž by vyzvala veřejnost, aby i přes ukončení nouzového stavu dodržovala opatření. Opoziční poslanci zkritizovali vládní poslance, že návrh nepodpořili. Vládní poslanci bouřlivě proti těmto slovům protestovali.

Petr Jadrný, Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme