Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu. Skončit by mohl 25. května

Vláda v pátek schválila materiál ministerstva zdravotnictví, na základě kterého požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ve čtvrtek vládní představitelé uvedli, že chtějí prodloužení nouzového stavu do 25. května, aby bylo možné zachovat restriktivní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. Nyní platí nouzový stav do 30. dubna.

Praha (Aktualizováno: 21:42 24. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda v pátek schválila materiál ministerstva zdravotnictví, na základě kterého požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že si další pokračování nouzového stavu nepřeje, naopak Hamáček apeloval na jeho zachování. Poté, co ve čtvrtek Městský soud v Praze zrušil mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví jako nezákonná a uvedl, že je vláda měla přijmout podle krizového zákona, se kabinet shodl na tom, že o prodloužení nouzového stavu požádá.

Cestování je nyní pouze teorií, do většiny zemí se prakticky nedostaneme, uvedl premiér Babiš

Číst článek

Pro páteční jednání vlády ministerstvo zdravotnictví připravilo materiál, na základě kterého kabinet žádost do sněmovny předloží.

Nouzový stav v Česku platí od 12. března, sněmovna ho už jednou prodloužila do konce dubna. Pro další prodloužení nouzového stavu je opět nutný souhlas sněmovny. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) v pátek řekl, že by poslanci mohli o vládní žádosti rozhodovat na mimořádné schůzi 28. dubna.

Podle vlády je třeba nouzový stav zachovat, aby bylo možné restriktivní opatření uvolňovat postupně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek vyjádřil obavy, že náhlým ukončením všech restrikcí ke konci dubna by se mohla skokově zhoršit dosud dobrá epidemiologická situace ohledně koronaviru.

tzr, jgr, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme