Vláda chce pomoci podnikatelům z peněz obcí a krajů. ‚Nebude na investice,‘ kritizuje europoslanec Polčák

Měly by obce, města a kraje přispět na pomoc živnostníkům, jak je o tom v otevřeném dopise informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)? Za obce a kraje se nedávno postavil Senát, o vládním návrhu proto bude v úterý znovu rozhodovat sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený europoslanec Stanislav Polčák

Nově zvolený europoslanec Stanislav Polčák | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Vyplácení státní pomoci osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a malým firmám bude stát 39,5 miliardy korun. Třetina z této sumy by podle návrhu měla jít z daňových příjmů obcí a krajů. Jejich představitelé se kvůli tomu chtěli sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ten ale schůzku odmítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo zaplatí pomoc podnikatelům? Poslechněte si celý speciál

Obce a kraje v posledních týdnech kritizují, že jim klesnou daňové příjmy mimo jiné i kvůli vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu. Samosprávám ale už teď kvůli koronavirové krizi chybějí peníze třeba na investice, jak uvedl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Například Brno by mohlo přijít až o půl miliardy, kraj asi o 400 milionů. A hlavní město by podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) přišlo o zhruba tři miliardy korun.

„Teď je nutné rychle pomoci OSVČ a malým firmám, aby se rozjeli a neztráceli ani den.“

Jan Volný

„Ministerstvo do toho prvoplánově vůbec nechtělo zatáhnout obce a kraje. Vyplacení těchto bonusů přes daňové slevy je to nejrychlejší a nejprůhlednější,“ zdůrazňuje poslanec Jan Volný (ANO).

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru chválí obce a kraje za to, že hospodaří velice zodpovědně – na účtech prý mají 300 miliard korun a loni skončily v přebytku 31 miliard. Právě proto by ale podle něj neměly mít problém podílet se na pomoci podnikatelům.

Starostové, se kterými o tom mluvil, to prý vnímají jako svůj podíl na podpoře jejich podnikatelů a živnostníků, aby i nadále mohli zaměstnávat jejich občany nebo platit daň z nemovitosti.

Nebude na investice

Obce podle Schillerové propad příjmů ustojí. Na podpoře firem se budou podílet jednou třetinou

Číst článek

„Určitě to šlo nastavit jinak. Dostali jsme příslib od premiéra a dalších vládních představitelů, že se nebude sahat na rozpočtové určení daní. Vláda na něj sáhla a myslím, že je to v neprospěch těch skupin, o kterých se zde bavíme,“ reaguje předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Zejména menší obce podle něj nejsou schopné spoluúčast v této výši unést a budou muset zastavit veškeré investice, protože na ně jednoduše nebudou mít.

Ministryně financí slibuje výpadek kompenzovat a přidat deset miliard korun na dotační programy a projekty. To je ale podle Polčáka nepřijatelné – nárokové prostředky, které obcím plynou přímo do rozpočtu, prý nelze srovnávat s dotacemi, s nimiž je spojena velká byrokracie.

„Místo toho, abychom se podíleli na rozhýbání lokální ekonomiky, tak nám stát takto namydlí schody,“ přidává se primátor Hřib a upozorňuje na to, že i města pomáhají podnikatelům, například odpouštějí nájmy nebo poplatky za předzahrádky.

„Já se nedivím názoru zejména velkých měst, protože v rámci rozpočtového určení daní mají peníze jisté a mohou je použít na cokoli. Tady to holt budou investiční peníze a bude to spojené s nějakou byrokracií. Ale prostě taková je doba a všichni se musíme uskromnit,“ namítá Volný.

Poslechněte si celý speciál!

Martina Mašková, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme