Do Prahy dorazilo 53 tisíc respirátorů z Číny. ‚Nevolejte a nepište,‘ zdůraznil primátor Hřib

Praha obdržela zásilku 53 000 respirátorů, rozděleny budou zejména zdravotníkům. Na twiteru to napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jde o část dodávky ochranných pomůcek z Číny, kterou objednalo ministerstvo vnitra. Hlavní město také nakoupilo v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru dalších asi 3,5 milionu roušek a respirátorů za 123 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jde o respirátory typu KN95, což by mělo být ekvivalentní N95 a FFP2,“ uvedl primátor. Původně mělo hlavní město dostat asi 64 000 respirátorů, ministerstvo zdravotnictví ale podle primátora část použije pro své nemocnice.

Do Česka dorazilo letadlo s více než milionem respirátorů z Číny. Stát za ně zaplatí 75 milionů

Číst článek

Respirátory se od roušek liší tím, že chrání toho, kdo je nosí. Rouška naopak chrání okolí nakaženého, proto se jejich nošení doporučuje například v době chřipkové epidemie u nemocných. Třída FFP2 je druhou nejvyšší třídou ochrany.

Určeno pro zdravotníky

Ministerstvo zdravotnictví už dříve informovalo, že by měly být dostupné pro zdravotníky. Nejvyšší třídu ochrany FFP3 chce směřovat na oddělení ARO, JIP nebo pro zubaře, kteří se při své práci setkávají s aerosoly, tedy kapénkami.

Radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) již dříve uvedla, že hlavního města dohoda s dodavateli se týká objednávky třívrstvých chirurgických roušek v ceně 20 korun za kus a respirátorů typu FFP2 po 120 korunách. Pomůcky měly dorazit z Indie a Turecka.

Praha si na nedostatek pomůcek opakovaně stěžovala, čeká také na dodávku 15 000 respirátorů z dodávky, kterou centrálně objednal Plzeňský kraj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme