Dokončené očkování mají v Česku přes dva miliony lidí. Šíření viru je na úrovni loňského léta

Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí, dávek bylo dosud rozdáno 6,44 milionu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Testy v pátek v Česku potvrdily 180 případů koronaviru, v pracovním dni nejméně od loňského 10. srpna. Proti minulému pátku se denní přírůstek počtu nákaz snížil téměř o polovinu.

Praha (Aktualizováno: 11:15 12. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní méně než 15 nakažených (ilustrační foto). | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní méně než 15 nakažených, podobně nízko bylo takzvané incidenční číslo naposledy také loni před polovinou srpna, vyplývá také z webu ministerstva.

Třetina mladých lidí projevila zájem o očkování proti koronaviru. 169 tisíc z nich má alespoň první dávku

Číst článek

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku zhruba 2,047 milionu lidí ze zhruba 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. Většina používaných vakcín je dvoudávková. K očkování se mohou přihlásit lidé od 16 let, alespoň jednu dávku vakcíny dosud dostalo téměř 4,4 milionu z nich.

Podle odborníků je pro navození kolektivní imunity potřeba, aby se nechalo očkovat alespoň 70 procent populace, tedy přibližně 7,5 milionu lidí.

V pátek vakcínu dostalo 109 683 lidí, o týden dřív jich bylo přes 115 000, což je dosavadní denní rekord. V nynějším týdnu poprvé počet aplikovaných vakcín ve všech pracovních dnech převýšil 100 000. V předchozím týdnu to bylo ve čtyřech pracovních dnech, v posledním květnovém týdnu ve třech. Před tím se denní počty dávek nad 100 000 nedostávaly.

Zpomalení epidemie

Šíření epidemie zároveň zpomalilo na úrovně z loňských prázdnin, ještě na začátku letošního března v Česku denně přibývalo až téměř 17 000 případů nákazy. Snižuje se také počet úmrtí s covidem-19, už víc než dva týdny s nákazou umírá méně než deset lidí za den. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek zemřelých.

V nemocnicích bylo s covidem-19 k pátku 207 lidí, ve vážném stavu 24 z nich. Tak nízko byl počet hospitalizovaných s koronavirem naposledy loni počátkem září, počet pacientů ve vážném stavu je nejnižší od konce srpna.

Zlepšuje se také situace ve většině nyní nákazou nejvíce zasažených okresů na jihu a západě Čech. Na Českokrumlovsku počet nově potvrzených případů koronaviru za týden na 100 000 obyvatel klesl na 60, o den dřív byl na 64. Sedmidenní incidenční číslo se snížilo také na Prachaticku z 57 na 35 a Klatovsku z 56 na 41. Vzrostlo ale na Českobudějovicku ze 44 na 51. Mezi kraji je incidenční číslo nejvýše právě v Jihočeském kraji nad 28, nejnižší je pod hodnotou šest v Karlovarském kraji.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 224 lidí.

Bezinfekčnost až po druhé dávce očkování a při návratu z rizikové oblasti test, navrhuje Tachezy

Číst článek

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k sobotě kleslo na 0,66 z pátečních 0,72. Pod 0,7 se vrátilo po dvou týdnech. Pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování šíření epidemie, se drží od poloviny dubna.

Předpověď na podzim

Epidemiolog Rastislav Maďar v pátek uvedl, že na podzim se epidemická situace v Česku pravděpodobně opět zhorší, bude stoupat reprodukční číslo, ale koronavirus nezatíží nemocnice. Pak bude možné vývoj udržet měkkými opatřeními, jako je například nošení ochrany úst a nosu, dezinfekce rukou a dodržování rozestupů. Ze čtyř scénářů vývoje epidemie je podle Maďara málo pravděpodobná možnost, že nastane útlum epidemie.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme