V Ostravě se neočkuje kvůli problému s rezervacemi. Chyba byla na straně nemocnice, říká Babiš

Očkování lidí nad 80 let proti koronaviru v sobotu v ostravské fakultní nemocnici nezačne. Ostravští zdravotníci totiž už od pátečního večera měli problémy s připojením do centrálního registračního systému ministerstva zdravotnictví, uvedl pro Radiožurnál ředitel Jiří Havrlant. Problémy se kolem 11. hodiny podařilo vyřešit, takže očkování začne v neděli. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) byl problém na straně nemocnice.

Ostrava (Aktualizováno: 16:07 16. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seniorka Věra Čánová při pokusu o registraci do centrálního rezervačního systému na očkování | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Nemocnice sice byla připravená začít očkovat už v sobotu ráno, ale neměla k dispozici seznam lidí, kteří by na očkování měli přijít.

Potíže rezervačního systému: rodná čísla seniorů posílá Googlu, věkovou kontrolu šlo snadno obejít

Číst článek

„Bohužel se nepodařilo zprovoznit rezervační systém. Co se týče registrace ano, ale ne rezervace na daný konkrétní termín. Lidem, kteří se přihlásili, se nepodařilo nahlásit na ten den a hodinu, kdy by mohli přijít se naočkovat,“ popsal Radiožurnálu Havrlant.

Situaci nemocnice řešila s techniky, aby zdravotníci mohli v neděli začít očkovat.

„Z toho systému nepoznáme, kolik lidí se nahlásilo přímo na odběrné místo do Fakultní nemocnice Ostrava, protože ten slot, ta stránka je prázdná. Lidé jsou zaregistrováni, ale když dostali výzvu – ten PIN -, tak se nemohli nahlásit na termín,“ doplnil Havrlant.

Celý registrační systém už by měl fungovat, jak má. Potvrdil to vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla i přímo ostravská nemocnice. Zdravotníci už vidí jména registrovaných na neděli. Očkování tak začne v neděli. Potíže způsobilo rezervování termínu na podání druhé očkovací dávky. I tento kalendář by už měl být v pořádku.

K problémům se vyjádřil na tiskové konferenci po jednání s prezidentem v Lánech i premiér Andrej Babiš. Podle něj nebyla chyba v rezervačním systému. „Problém byl na straně nemocnic, ne na straně centrálního rezervačního systému. Je třeba, aby ředitelé nemocnic dohlíželi na to, aby jejich IT oddělení komunikovala s centrálou. Problém je na straně těchto institucí, ale řeší se to a bylo to vyřešeno,“ řekl.

Dodal, že zmocněnce Dzurillu za práci na systému navrhne na státní vyznamenání. „Navrhnu pana Dzurillu na státní vyznamenání. Protože si to zaslouží a dělá skvělou práci. Zkrátka to zvládli, funguje to a není důvod stále něco kritizovat, když to funguje.“

Výpadky v Praze i Olomouci

Podobné problémy měla i pražská nemocnice Motol. V sobotu byly zdravotníkům nedostupné údaje o rezervacích. Nyní už systém funguje, sdělila Ludmila Šimáčková z odboru komunikace motolské nemocnice. Problémy trvaly asi hodinu. „Pravděpodobně to bylo způsobeno přetížením systému, nyní už však vše funguje a očkuje se. Fronty se netvoří,“ řekla.

Podobnou zkušenost popsala i redaktorka Radiožurnálu z Olomouce. U fakultní nemocnice tam v sobotu lidé čekali od sedmi hodin ráno. Do 11 ale zdravotníci v systému viděli jen 100 rezervovaných termínů místo plánovaných 200. K nápravě došlo až před polednem. V pátek se podařilo systém opravit až ve čtyři hodiny odpoledne, vakcínu tak dostalo jen 19 seniorů místo plánovaných dvou stovek. 

V Česku se v pátek v 08.00 spustil rezervační systém pro očkování. První den spuštění Centrálního rezervačního systému k očkování proti covidu-19 se do něj zaregistrovalo 116 994 seniorů. Z toho 9800 lidí starších 80 let si rezervovalo termín.

První den se k očkování zapsalo 116 994 seniorů. Necelých deset tisíc si mohlo rezervovat termín

Číst článek

V sobotu se k 08.00 registrovalo dalších zhruba 800 seniorů, 120 z nich má i rezervovaný termín očkování. Spuštění registračního systému na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let v pátek provázel velký zájem, ale i technické problémy.

První dostupné kapacity se v pátek vyčerpaly asi za hodinu, rychle zmizely i další přidané časy během odpoledne, další termíny pro zaregistrované se mají objevit v dalších dnech.

Start se neobešel bez komplikací - zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupný, přetížená byla i telefonní linka 1221. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000, většina z nich doma.

Babiš odmítal kritiku, systém podle něj fungoval. „Systém nezkolaboval, jak někteří tvrdili, ale byl přetížen,“ řekl. Problémy s rozesíláním SMS zpráv byly podle něj věcí operátorů.

Ti nicméně uvedli, že s nimi stát tuto otázku vůbec neprobíral. „Jestli někdo mluvil s operátory nebo ne, na to já neumím odpovědět,“ řekl Babiš. Dodal, že on osobně to neřešil.

Jana Karasová, Martin Knitl, Barbora Taševská, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme