‚Jedna z nejnáročnějších operací v dějinách zdravotnictví.‘ Stát se chystá na očkování proti covidu

Česká republika objednala vakcíny proti nemoci covid-19 pro 6,9 milionu lidí. V případě zájmu je pak může doobjednat pro dalších 16 milionů. Kdy očkování začne, bude záviset na schválení vakcín Evropskou unií. Na páteční tiskové konferenci to řekl koordinátor očkování Zdeněk Blahuta, někdejší šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká republika objednala vakcíny proti nemoci covid-19 pro 6,9 milionu lidí. V případě zájmu je pak může doobjednat pro dalších 16 milionů (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je to jedna z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého a možná i československého zdravotnictví,“ řekl Blahuta, který koordinuje nejen nemocnice, očkovací centra a praktické lékaře, ale také armádu, odborné společnosti i přímo samotné distributory.

Dostáváme se opět do složité situace, řekl Blatný. Navrhne přesun Česka do čtvrtého stupně PES

Číst článek

Stát zatím objednal 12 milionů dávek pro 6,9 milionu lidí a to od společností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, J&J a CureVac. „Máme možnost doobjednat vakcíny pro 16 milionů osob. Nejde v žádném případě o nedostatek vakcín. Vakcíny budou docházet postupně,“ doplnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Kdy samotné očkování začne, ale zatím není jisté. „Datum schválení vakcíny Evropskou unií je neznámé. Vypadá to, že první vakcíny mají být v průběhu ledna příštího roku,“ řekl Blahuta.

Za první čtvrtletí 2021 chce stát stihnout naoočkovat 1,2 milionu lidí. K tomu má dodat Pfizer a AstraZeneca 500 tisíc a Moderna 120 tisíc dávek. V první fázi budou určené pouze pro ohrožené skupiny, zdravotnický personál a další. Až ve druhé fázi by měla být dostupná pro širší veřejnost.

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD v pátek po jednání krizového štábu uvedl, že štáb řeší nákup zdravotnického materiálu. „Očkování bude znamenat jeho značnou potřebu,“ řekl Hamáček s tím, že státem hromadně nakoupený materiál by byl určitou rezervou.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme