Šéf Asociace krajů Kuba tvrdí, že se praktičtí lékaři málo zapojují do vakcinace. ‚Nestíháme,‘ oponují

Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) se praktičtí lékaři nezapojují dostatečně do očkování proti covidu-19. Řekl to v neděli v debatě České televize. Předseda praktiků Petr Šonka k tomu řekl, že lékaři mají vakcínu od společností Pfizer/BioNTech, která se v Česku nejvíce používá, k dispozici teprve od začátku listopadu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Do očkování se zapojilo asi 2600 praktických lékařů | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ordinace praktiků jsou nyní podle Šonky zahlcené pacienty s respiračními chorobami, mnozí praktici dělají i odběry pro PCR testy, protože kapacity testovacích míst nestačí.

Od prosince se zkrátí rozestup před posilující dávkou. Nejdřív pro lidi nad 60 let a chroniky, napsal Babiš

Číst článek

Kuba v pořadu odkázal na dřívější prohlášení praktiků, že jsou schopni očkovat 50 tisíc lidí denně. Hejtman řekl, že toto množství nyní praktičtí lékaři očkují za týden. Část praktiků si podle něj za poslední měsíc vakcíny proti covidu vůbec neobjednala. Potřebujeme, aby se praktici zapojili, nemůžou to dělat jen nemocnice, řekl.

Také podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly není kapacita praktiků využita. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková si ale myslí, že se praktičtí lékaři začnou více zapojovat. Podle ní někteří argumentují tím, že jsou přetíženi, někteří se obávají nákazy covidem.

Předseda sdružení praktických lékařů Šonka následně řekl, že se v současnosti zapojuje do očkování proti covidu asi 2600 lékařů, kteří mají své IČO, z celkového počtu 4100. „Není to číslo, s kterým bychom byli spokojeni,“ poznamenal. Podle něj ale počet postupně narůstá.

Běžný provoz ordinací?

Slib 50 tisíc naočkovaných denně byl podle něj za obvyklého provozu, který nyní v ordinacích není. „To, co se teď děje, rozhodně běžný provoz ordinací není. Mrzí mě, že to nikdo nebere v úvahu,“ poznamenal.

Podle něj jsou mnohé ordinace zahlcené pacienty s respiračními chorobami, z nichž někteří mají covid. Lékaři pacienty musí vyšetřit a nakažené covidem posílají na monoklonální protilátky, které chrání před těžkým průběhem nemoci.

„Mnozí z nás dělají i odběry na PCR testy, protože kapacity odběrových míst jsou tak napnuté, že se čeká několik dní na termín.“

Petr Šonka (předseda sdružení praktických lékařů)

„Mnozí z nás dělají i odběry na PCR testy, protože kapacity odběrových míst jsou tak napnuté, že se čeká několik dní na termín,“ konstatoval. Právě včasný výsledek testu je důležitý pro podání protilátkových léků.

„Do toho očkujeme proti covidu, proti chřipce. Většina praktiků padá na ústa a není fér říkat, že tohle je normální provoz ordinace a že nesplňujeme ty kapacity, které jsme nabízeli na jaře,“ dodal.

Šonka chce lékaře, kteří proti covidu neočkují, znovu oslovit a chce také hledat se zdravotními pojišťovnami způsob, jak je více motivovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme