‚Na vývoji pracujeme.‘ Slíbené vakcinační certifikáty a potvrzení e-mailem pro naočkované nefungují

Každý naočkovaný druhou dávkou vakcíny proti koronaviru dostane ještě v očkovacím centru vakcinační certifikát. Ten bude dvojjazyčný a bude na něm vytisknutý i QR kód, aby si ho lidé mohli uložit do chytrého telefonu. Alespoň takový byl plán ministerstva zdravotnictví. QR kód, který by měl zobrazit certifikát v elektronické podobě, ale v současnosti nefunguje, uvedlo pro server iROZHLAS.cz ministerstvo zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 17:46 29. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ověřit si certifikát po druhé dávce vakcíny proti koronaviru není zatím možné, sdělilo ministerstvo | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Poté, co si očkovaný nechá aplikovat druhou vakcinační dávku proti covidu-19, dostane vytištěné potvrzení, takzvaný Certifikát o provedené vakcinaci. Ten by měl v budoucnu sloužit jako povolenka pro cestování například po zemích Evropské unie. 

„Ověřování vakcinačních certifikátů zatím není v provozu,“ hlásila ale v pátek webová stránka ve chvíli, kdy si chtěl člověk naočkovaný druhou dávkou vakcíny uložit potvrzení například do chytrého telefonu. 

5 věcí, které u čínských stříkaček nesedí: Blatného výroky, evropský diktát i nejrychlejší zásilka

Číst článek

Po naskenování kódu sice telefon zobrazí stránku ocko.uzis.cz, ale s chybovou stránkou o tom, že web ještě není v provozu. Certifikát tak zatím není možné ověřit, ani ho mít v elektronické podobě a lidé se tedy mohou zatím spolehnout jen na papírové potvrzení.

Serveru iROZHLAS.cz potvrdila problém tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. „Odkaz v certifikátu není prozatím funkční, protože není v provozu ověřovací portál. Na vývoji pracujeme tak, aby byl v dohledné době k dispozici,“ napsala.

Následně dodala, že portál bude uveden do provozu až po rozhodnutí, kdo a jak jej bude oprávněn užívat. „Tyto aspekty je třeba harmonizovat s Evropskou unií, která prozatím nedefinovala finální řešení,“ sdělila.

Na papíře i elektronicky

Již v polovině ledna ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci ujišťoval, že očkovaní lidé dostanou dvojí potvrzení o provedené vakcinaci. „Certifikát občan obdrží od očkovacího místa v tištěné i elektronické podobě,“ upřesnil. Heslo k certifikátu zaslaného e-mailem by měl dostat prostřednictvím SMS.

Několik lidí oslovených redakcí potvrdilo, že žádný e-mail s certifikátem neobdrželi.

Již dříve Blatný zdůvodňoval, k čemu budou potvrzení o očkování dobré. „Bude to jedna z věcí, které bude vyžadovat řada zemí Evropské unie,“ uvedl.

Certifikáty by tak měly v budoucnu výrazně usnadnit cestování. S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v Evropské unii přišli tento měsíc premiéři Řecka či Portugalska. Lidé, kteří se budou moci prokázat očkováním proti covidu-19, mají mít podle jejich představ otevřenou cestu do všech unijních zemí a neměli by být nuceni k testům či karanténám.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme