Ministerstva během koronavirové krize šetřila na odměnách. Jen resort zahraničí vyplatil víc než loni

Vláda během koronavirové krize šetřila na odměnách svých zaměstnanců. Za první pololetí letošního roku jim ministerstva a Úřad vlády vyplatily na bonusech přes 170 milionů korun. Loni to přitom za stejné období bylo bezmála 304 milionů. Některé resorty odměny seškrtaly o desítky milionů, ministerstvo životního prostředí pak nevyplatilo vůbec nic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Resort zahraničí jako jediný vyplatil víc než v minulém roce, a to o tři miliony korun | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Odměny ministerstva vyplácela často v souvislosti s pandemií koronaviru, Úřad vlády pak výhradně.

„Částka byla rozdělena pouze mezi zaměstnance, kteří se podíleli na zajištění mimořádných opatření v souvislosti s koronavirovou krizí. Byli to zaměstnanci na pozicích: techničtí pracovníci, referenti, vedoucí oddělení, ředitelé odborů nebo náměstci pro řízení sekcí,“ vypočítala pro Radiožurnál mluvčí úřadu Jana Adamcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstva během koronakrize šetřila na odměnách. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana

Úřad vlády vyplatil za první letošní pololetí na bonusech zhruba 12 milionů korun, za stejné období loni jich bylo o šest víc. A šetřila téměř všechna ministerstva - některá rozdala místo desítek jen jednotky milionů.

Pouze resort zahraničí vyplatil víc než v minulém roce, a to o tři miliony korun.

„Navýšení odměn souvisí s mimořádným nasazením pracovníků ministerstva zahraničním věcí v době koronavirové krize, kdy se dařilo organizovat repatriační lety či se provozovalo call centrum, které běželo nonstop a v například březnu čítalo na dvacet telefonních linek,“ přiblížila důvody mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchová.

Ministerstvo životního prostředí se pak s odkazem na solidaritu s ekonomickou situací po koronavirové krizi rozhodlo odměny za 1. pololetí nevyplatit.

Politici si platově polepší, budou brát o desetinu více. Prezident se dostane přes 300 tisíc měsíčně

Číst článek

Vůbec nejvyšší bonus za uplynulých šest měsíců - 256 tisíc korun - dostal náměstek ministra zdravotnictví, a to za řešení pandemie. Jestli šlo o Romana Prymulu, který v resortu působil do konce května, ministerstvo říct nechtělo.

Na ministerstvu práce se odměňovalo mimo jiné za přípravu programu Antivirus. A na financích třeba za pomoc pro podnikatele.

„Jednalo se například o zásadní opatření v oblasti podpory ekonomických subjektů formou liberačních balíčků, kompenzačních bonusů a protikrizových stabilizačních opatření,“ řekla mluvčí Anna Fuksová.

Kromě celkové výše odměn klesl i počet těch, kteří je dostali ze zhruba deseti tisíc na 7000. Radiožurnál zmapoval odměny na všech ministerstvech a Úřadu vlády vyplacené pouze ze státního rozpočtu.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme