Nemocnice zatím nevyplácejí odměny za boj s druhou vlnou koronaviru. Podle odborů se bojí vracení peněz

Zdravotníci podle odborů nedostávají odměny za péči o covidové pacienty během podzimních měsíců. Podle resortu zdravotnictví s odměnami počítá platná kompenzační vyhláška. Odbory ale tvrdí, že se je kvůli špatně nastaveným pravidlům obávají nemocnice vyplácet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcela Vacková jde do akce

Zdravotníci podle odborů nedostávají odměny za péči o covidové pacienty během podzimních měsíců. Podle resortu zdravotnictví s odměnami počítá platná kompenzační vyhláška (ilustrační foto) | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministerstva zdravotnictví by nemocnice díky vyhlášce měly dostávat dost peněz na to, aby odměnily každého zdravotníka pečujícího o pacienty s covidem-19.

Nikdy nevíte, kdy bude váš blízký potřebovat zdravotní péči kvůli covidu, varuje ředitel nemocnice

Číst článek

Mají alokovány nad rámec běžných úhrad takové finanční prostředky, aby byly schopny vyplácet každému zdravotníkovi odměnu ve výši 500 korun za každou hodinu péče o hospitalizovaného pacienta s prokázanou nákazou covid-19 s těžkým průběhem a 200 korun za hodinu péče o hospitalizovaného pacienta s prokázanou nákazou covid-19 na standardním lůžku,“ řekla Radiožurnálu mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková ale upozorňuje, že vyhláška nemocnicím ukládá i povinnosti, které teď nemůžou splnit kvůli omezení péče. Jde například o procento úkonů odvozené od minulých let. Proto podle ní příplatky nevyplácejí.

„Zálohy, které se jim dnes vyplácejí, jsou zúčtovatelné a nemocnice se obávají, že pokud se nezmění parametry, tak by ty peníze musely vracet,“ popsala Žitníková.

Peníze na odměny za jaro nemocnice dostaly z dotačního programu. O dalším zatím vláda nejednala.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme