Sněmovna jednala o koronaviru. Situace na Karvinsku se podle ministra zdravotnictví uklidňuje

Situace kolem koronaviru na Karvinsku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) uklidňuje. Nákaza se tam nekontrolovaně nešířila, řekl ministr poslancům na čtvrteční mimořádné schůzi. Covidem-19 onemocněli na Karvinsku hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin. Část poslanců postup státu kritizovala. Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový typ koronaviru.

Praha (Aktualizováno: 13:35 9. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna se v novém povolebním uspořádání sešla poprvé v listopadu, tedy měsíc po volbách

Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový typ koronaviru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Drtivá většina pozitivně zachycených jsou horníci nebo blízké kontakty,“ uvedl Vojtěch. Podle něho nejde o komunitní šíření nákazy. „Očekáváme s epidemiology, že se bude situace zlepšovat,“ podotkl Vojtěch. Klesající trend je podle něho jednoznačný.

Tři ohniska v Česku. Hlavní hygienička popsala šíření koronaviru na Karvinsku, Církvici a Větrném Jeníkově

Číst článek

Dřívější nárůst počtu pozitivně testovaných lidí byl dán podle Vojtěcha plošným testováním. Zdůraznil, že drtivá většina z nich neměla příznaky. Měření teploty, které státní společnost OKD zavedla, je proto nezachytilo.

„Zdravotní systém není ochromen, hrozba pro širší populaci není tak výrazná, jako byla v době začátku první vlny,“ uvedl Vojtěch. Pokud by se situace zhoršovala, nevyloučil zpřísnění protikoronavirových opatření. Nyní ale podle něho nic takového nehrozí. Zavírat region s 260 000 obyvateli by podle ministra nebylo adekvátní.

Lidovec Jan Bartošek připomněl prohlášení starostů z Karvinska, kteří vinu za situaci s nákazou připsali vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. „Opatření jsou pomalá, zmatená a evidentně málo účinná,“ podotkl také bývalý starosta Karviné, nynější místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).

Text pokračuje pod online reportáží.

Rovněž podle Pirátky Olgy Richterové byla reakce státu „neuvěřitelně pomalá“ a podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se nákaza šířila mezi horníky zbytečně dlouho.

Fárají v rouškách, nákaza se stejně šíří. Důl Darkov je dalším ohniskem epidemie koronaviru

Číst článek

„Vláda se na Karvinsko a potažmo celý Moravskoslezský kraj vykašlala,“ prohlásil Jakub Janda (ODS). Testování podle něho začalo pozdě a v malém rozsahu, na výsledky se čeká dlouho, pozdě se zavřely i doly.

„Stigmatizace regionu, protože se tam vyskytla nákaza, je cesta do pekel,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan. Nařkl ministerstvo zdravotnictví z nečinnosti a z toho, že nepomohlo místním úřadům.

„Z toho, že máme lokální ohnisko nákazy, nelze dělat fatální závěry o selhání systému,“ ohradil se vůči výtkám Vojtěch. Obecně uvedl, že virus v Česku stále je a zjevně neustupuje. S ohnisky nákazy je nutné podle ministra počítat i do budoucna. Například představa, že díky chytré karanténě nemoc zmizí, je nepochopení věci, podotkl ministr. Takzvaná chytrá karanténa má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem a ohnisek nemoci.

Plošné testování

Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový typ koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to podle nich ve středu na jednání sněmovního zdravotnického výboru přislíbil s výjimkami. Na čtvrteční tiskové konferenci před zahájením mimořádné schůze sněmovny to řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Kromě toho strana obecně požaduje zvýšit počet testů.

Česko hlásí 129 nově nakažených. Ve světě zasáhl koronavirus celkem přes 12 milionů lidí

Číst článek

Karvinská zastupitelka a kandidátka Pirátů na hejtmanku v Moravskoslezském kraji Zuzana Klusová kritizovala, že například zaměstnanci dolu ČSA dosud nebyli plošně otestováni. Hygienici podle ní nestíhali a lidé se dozvídali výsledky testů třeba i tak, že je na vrátnici nepustili na pracoviště s tím, že mají koronavirus.

Někteří testovaní čekali na výsledky i devět dní, uvedla Klusová. Podle Richterové Vojtěch na výboru přislíbil, že s výjimkami budou všichni zaměstnanci dolů testováni od 19. července, což je podle Pirátů pozdě. Vyjádření ministra ČTK shání.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasaženo, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 154 nových případů na 100 000 obyvatel. Číslo zde klesá, k úterní půlnoci to bylo 168 a v neděli 252 nově nemocných. Nákaza se zde rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů OKD a v jejich rodinách.

Trend není překvapivý, veřejné bouře nechápeme, říká o situaci na Karvinsku epidemiolog Maďar

Číst článek

Na začátku června sněmovna usnesením uložila vládě, aby do konce měsíce představila dolní komoře strategii testování v případě druhé vlny epidemie koronaviru. Podle Richterové poslanci obdrželi jen teoretický koncept, ve kterém například není vysvětleno, jak lze v případě lokálních ohnisek navýšit počet odběrových míst.

„Stejně tak chybí i doporučené postupy pro laboratoře, jak mají sdělovat pozitivní či negativní výsledky,“ uvedla. Pokud by se objevila další ohniska nákazy, je podle Richterové nutné se dostat alespoň na 30 000 testů denně.

Místo deseti stupňů čtyři

Předseda strany Ivan Bartoš připomněl další dřívější usnesení, kterým sněmovna uložila ministerstvu zdravotnictví dopracovat a představit poslancům koncept takzvané chytré karantény do konce června. Vláda podle něj v materiálu hovoří o dokončení do konce září. Podle Bartoše je nutné zrychlit a zrevidovat časový harmonogram.

Nákaza na Karvinsku se přesunula do komunity, říká hejtman. Podle Rážové je však ohnisko pod kontrolou

Číst článek

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek připomněl, že Piráti navrhují zavést stupně pohotovosti po vzoru Nového Zélandu. Škála by byla čtyřstupňová, první stupeň by znamenal mírné nebezpečí a s ním spojená opatření, která jen málo zasahují do svobod občanů, naopak čtvrtý stupeň by představoval nouzový stav.

Desetistupňová mapa rizikových regionů, kterou zveřejňuje resort zdravotnictví, je podle Michálka nedostatečná. Definovány by měly být čtyři stupně, s každým by měly být spojeny konkrétní a předem dané povinnosti, například nařízení nosit roušky a zpřísnění opatření, uvedl. Současný systém považuje za chaotický.

Piráti chtějí také iniciovat změny v legislativě týkající se veřejných zakázek, a zjednodušit tak soutěžení hromadných zakázek při centrálním zadávání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme