Lázně chtějí odložit léčbu rizikových pacientů. Prymula zpřísnění podmínek podporuje

Lázně chtějí omezit léčbu pro rizikové pacienty. Zpřísnění podporuje ministerstvo zdravotnictví. Jen za říjen se v lázních nakazilo 350 lidí. Patří k místům, kde je teď riziko nákazy nejvyšší – a to hned po poskytovatelích sociálních služeb a zdravotnických zařízeních. Ode čtvrtka nemůžou kvůli nařízení vlády do lázní hosté, kteří nejedou na léčebný pobyt.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně chtějí omezit léčbu pro rizikové pacienty, podporuje je v tom ministerstvo zdravotnictví | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Říkali, že je to tady bezpečné, tak jsem přijel. Když sem vejdu, i když odcházím, tak si dezinfikuji ruce a roušku nosím samozřejmě po celou dobu,“ popisuje svůj pobyt v lázních senior Štefan Beláčik z Nýřan.

Česko má za středu téměř 15 tisíc případů koronaviru. Začala platit přísnější opatření

Číst článek

Pacientům tam také denně měří teplotu a u stolů sedí v menším počtu. Vstupní test na koronavirus zatím po pacientech nechtějí. Svaz léčebných lázní podle svého prezidenta Eduarda Bláhy zvažuje, že pacientům z rizikových skupin pobyt odloží.

„Jsou to často obézní pacienti vyššího věku s řadou přidružených diagnóz. Pokud k tomu přidáme onemocnění dýchacího traktu, tak kombinace těchto faktorů by mohla být důvodem, proč tu jejich léčbu odkládat,“ řekl Radiožurnálu.

Přísnější opatření

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je u nich pravděpodobné, že by v případě nákazy měli těžký průběh nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) by byl pro zavedení ještě dalších opatření.

„Striktní oddělení osob, které jsou pozitivní, od osob negativních. Protože jakmile dojde k sebemenšímu křížení kdekoliv, tak dochází k tomu, že se celé to zařízení v podstatě nakazí,“ uvedl ministr Prymula.

Zavést chce v lázních i antigenní testy, které jsou oproti současným PCR testům rychlejší. O opatřeních teď s ministerstvo s lázněmi jedná.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme