V sobotu přibylo v Praze 168 případů covidu-19, v Česku 1024. O víkendu se však testuje méně

V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 168 potvrzených případů koronaviru. Tento týden, kdy denní přírůstky třikrát překročily 300, je to nejméně. Proti pátečním 338 případům je to polovina. V celém Česku za sobotu zatím přibylo 1024 případů, jedná se o podobný přírůstek, jako v pátek. O víkendu se ale zpravidla méně testuje.

Praha (Aktualizováno: 19:53 19. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metropole je označena na semaforu červenou barvou. Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, od pátku je Praha na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 na nejhorším červeném stupni. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo dohromady 8842 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Z technických důvodů hygienici o tomto víkendu neuvádějí žádná jiná aktuální data týkající se například počtu vyléčených a zemřelých. K pátečnímu večeru registrovali v metropoli od března celkem 5142 vyléčených, 117 lidí s covidem-19 dosud zemřelo.

Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem. Roste i počet lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.

Článek pokračuje pod online reportáží.

V Praze od pátečních 18.00 platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku mají stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Od pondělí pak budou v metropoli povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí a na vysokých školách bude zavedena distanční výuka. Povinnost se nevztahuje na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu vývoj epidemie označil za tak vážný, že nastal čas zrušit hromadné akce. Jako příklad uvedl třeba konání fotbalových a hokejových utkání. S ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) se shodl, že ale není důvod zastavovat kulturní akce. Podle Hamáčka je nutné omezit potkávání se zejména v rizikových místech, jako je Praha a střední Čechy.

Nárůst nově potvrzených případů roste strmě celorepublikově, vedle vyhlášení dalších opatření vedl také k rozhodnutí obnovit v pondělí Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Za pátek prokázaly testy v Česku nákazu u 2111 lidí, za sobotu přibylo 1024 případů, podobně jako za stejnou dobu v pátek. Počet hospitalizovaných překročil 500, přibylo i zemřelých.

Šíření nákazy v Česku

Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v sobotu zatím bylo potvrzeno 1024 onemocnění covidem-19, tedy podobně jako za stejnou dobu v pátek. V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekord, kdy mělo pozitivní test 3130 lidí, ale zhruba stejně jako ve středu. Laboratoře provedly v pátek i podobný počet testů jako ve středu, a to 19 791. Proti čtvrtku jich bylo přibližně o 2800 méně.

Situace není optimální. Pořád ale má význam,‎ říká Jágrová o trasování kontaktů v Praze

Číst článek

Aktuálně nakažených je 22 768 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, nicméně hospitalizovaných přibylo a v nemocnici je nyní 516 lidí s covidem. V pátek se o osm zároveň zvýšil počet lidí, kteří komplikacím způsobeným koronavirem podlehli. K sobotním 18.00 jich ministerstvo evidovalo 499.

Od začátku září se nákaza prokázala u více než 21 600 lidí, od začátku epidemie v březnu u 47 285 lidí.

Počty nakažených se v zemi výrazně zvyšují od počátku minulého týdne, spolu s tím přibývá i hospitalizovaných. Před týdnem bylo s koronavirem v nemocnicích zhruba o 220 lidí méně. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví ale zvládnou násobně víc pacientů s covidem než nyní, a to i vážných případů.

Denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku v úterý 8. září a týden se s výjimkou neděle denně držely na této úrovni. Nový rekord v počtu denních přírůstku Česko zaznamenalo ve středu, kdy přibylo 2135 nakažených. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3130 případů nemoci covid-19.

V Česku v pátek přibylo 2111 případů koronaviru. Oproti čtvrtku je to o tisíc méně

Číst článek

Zároveň se však více testovalo. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 000, zatímco tento týden počet testů neklesl pod 16 800 a ve čtvrtek překročil rekordních 22 000. Cíl je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) 25 000 testů denně.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze a v přilehlých středočeských okresech. V Praze hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 214 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Uherskohradišťsko se zhruba 190 případy a okresy Praha-východ a Praha-západ se zhruba 180 případy. Přes 150 nakažených na 100 000 obyvatel mají Kroměřížsko, Benešovsko, Berounsko a Plzeňsko.

Na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha aktuálně na nejhorším, tedy červeném stupni. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 okresů v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme