V sobotu přibylo v Praze 168 případů covidu-19, v Česku 1024. O víkendu se však testuje méně

V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 168 potvrzených případů koronaviru. Tento týden, kdy denní přírůstky třikrát překročily 300, je to nejméně. Proti pátečním 338 případům je to polovina. V celém Česku za sobotu zatím přibylo 1024 případů, jedná se o podobný přírůstek, jako v pátek. O víkendu se ale zpravidla méně testuje.

Praha (Aktualizováno: 19:53 19. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metropole je označena na semaforu červenou barvou. Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem

Metropole je označena na semaforu červenou barvou. Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, od pátku je Praha na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 na nejhorším červeném stupni. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo dohromady 8842 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Z technických důvodů hygienici o tomto víkendu neuvádějí žádná jiná aktuální data týkající se například počtu vyléčených a zemřelých. K pátečnímu večeru registrovali v metropoli od března celkem 5142 vyléčených, 117 lidí s covidem-19 dosud zemřelo.

Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem. Roste i počet lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.

Článek pokračuje pod online reportáží.

V Praze od pátečních 18.00 platí zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku mají stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Od pondělí pak budou v metropoli povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí a na vysokých školách bude zavedena distanční výuka. Povinnost se nevztahuje na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu vývoj epidemie označil za tak vážný, že nastal čas zrušit hromadné akce. Jako příklad uvedl třeba konání fotbalových a hokejových utkání. S ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) se shodl, že ale není důvod zastavovat kulturní akce. Podle Hamáčka je nutné omezit potkávání se zejména v rizikových místech, jako je Praha a střední Čechy.

Nárůst nově potvrzených případů roste strmě celorepublikově, vedle vyhlášení dalších opatření vedl také k rozhodnutí obnovit v pondělí Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Za pátek prokázaly testy v Česku nákazu u 2111 lidí, za sobotu přibylo 1024 případů, podobně jako za stejnou dobu v pátek. Počet hospitalizovaných překročil 500, přibylo i zemřelých.

Šíření nákazy v Česku

Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v sobotu zatím bylo potvrzeno 1024 onemocnění covidem-19, tedy podobně jako za stejnou dobu v pátek. V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekord, kdy mělo pozitivní test 3130 lidí, ale zhruba stejně jako ve středu. Laboratoře provedly v pátek i podobný počet testů jako ve středu, a to 19 791. Proti čtvrtku jich bylo přibližně o 2800 méně.

Situace není optimální. Pořád ale má význam,‎ říká Jágrová o trasování kontaktů v Praze

Číst článek

Aktuálně nakažených je 22 768 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, nicméně hospitalizovaných přibylo a v nemocnici je nyní 516 lidí s covidem. V pátek se o osm zároveň zvýšil počet lidí, kteří komplikacím způsobeným koronavirem podlehli. K sobotním 18.00 jich ministerstvo evidovalo 499.

Od začátku září se nákaza prokázala u více než 21 600 lidí, od začátku epidemie v březnu u 47 285 lidí.

Počty nakažených se v zemi výrazně zvyšují od počátku minulého týdne, spolu s tím přibývá i hospitalizovaných. Před týdnem bylo s koronavirem v nemocnicích zhruba o 220 lidí méně. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví ale zvládnou násobně víc pacientů s covidem než nyní, a to i vážných případů.

Denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku v úterý 8. září a týden se s výjimkou neděle denně držely na této úrovni. Nový rekord v počtu denních přírůstku Česko zaznamenalo ve středu, kdy přibylo 2135 nakažených. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3130 případů nemoci covid-19.

V Česku v pátek přibylo 2111 případů koronaviru. Oproti čtvrtku je to o tisíc méně

Číst článek

Zároveň se však více testovalo. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 000, zatímco tento týden počet testů neklesl pod 16 800 a ve čtvrtek překročil rekordních 22 000. Cíl je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) 25 000 testů denně.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze a v přilehlých středočeských okresech. V Praze hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 214 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Uherskohradišťsko se zhruba 190 případy a okresy Praha-východ a Praha-západ se zhruba 180 případy. Přes 150 nakažených na 100 000 obyvatel mají Kroměřížsko, Benešovsko, Berounsko a Plzeňsko.

Na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha aktuálně na nejhorším, tedy červeném stupni. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 okresů v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme