Zeman varoval před panikou. Nakupování zásob kvůli koronaviru označil za nesmyslné

Prezident Miloš Zeman varoval před panikou v souvislosti s rozšířením nákazy novým typem koronaviru. Nejhorší, co by mohlo Česko potkat, je strach, řekl na úvod koncertu na Pražském hradě k sedmému výročí své inaugurace. Vyjádřil podporu opatřením, která vláda v souvislosti s nákazou přijala. V Česku je 31 prokázaných případů nákazy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Chtěl bych vyzvat, abychom si především zachovali chladnou hlavu. Protože nejhorší, co by nás mohlo potkat, je strach. Strach oslabuje,“ řekl Zeman.

Vyjádřil podporu krokům, které v souvislosti s nákazou dělají vláda a Bezpečnostní rada státu. „Chtěl bych varovat před hysterií nebo panikou,“ řekl. Za nesmyslné označil počínání lidí, kteří si v obavě před epidemií nakupovali zásoby trvanlivých potravin.

Obchodníci s panikou. Respirátor proti koronaviru prodávají i za pět tisíc korun

Číst článek

Zeman také prohlásil, že epidemie koronaviru přejde, jako to bylo v minulosti s jinými onemocněními. Podle prezidenta v minulosti vyvolala mezinárodní paniku řada onemocnění, všechna ale odezněla.

„Začalo to z Velké Británie – promiň, Kačenko (dcera prezidenta Kateřina Zemanová, která studovala v Británii – pozn. red.) – nemoc šílených krav. Samozřejmě čtyřnohých. Kromě toho v Africe ebola. Pak tady byla prasečí chřipka, pak tady byla ptačí chřipka, pak tady byl SARS. Nu a teď je tady koronavir,“ řekl.

Nákaza koronavirem začala v Číně, odkud se postupně rozšířila do velké části světa. Česko má 31 případů nového typu koronaviru, z toho 27 z nich má souvislost s Itálií, která je nejpostiženější evropskou zemí.

Průběh nemoci u českých pacientů je podle dostupných údajů mírný nejméně u 29 dosud známých infikovaných, někteří jsou zcela bez obtíží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme