Hamáček: Jsme v cílové rovince. Opatření fungují, vydržte ještě 14 dnů. Děláme to pro zdravotníky

Protikoronavirová opatření podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zafungovala. Mírnější pokles počtu nakažených byl dán i plošným antigenním testováním ve firmách, řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománková v televizi Prima. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje za problém, že občané ztratili důvěru v opatření, což také ovlivňuje jejich dodržování.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:49 21. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kdyby opatření nefungovala, přibývalo by v České republice zhruba 20 tisíc až 25 tisíc případů denně a zkolabovalo by zdravotnictví, míní Hamáček. V minulém týdnu sice vláda očekávala rychlejší pokles počtu nakažených, mírnější byl však dán testováním lidí na pracovištích. Tím se objevilo zhruba 15 tisíc nových případů týdně. Hamáček apeloval na to, aby lidé ještě chvíli vydrželi a dodržovali opatření. Zásadním cílem je podle něj vyprázdnit nemocnice.

Očkovaní proti koronaviru jsou i někteří zákonodárci, vyplývá z ankety. Většina z nich jsou zdravotníci

Číst článek

Firmy nad 250 zaměstnanců musely první kolo testování dokončit do minulého pátku, středně velké podniky do pondělí. Ve veřejném sektoru s více než 50 zaměstnanci stanovila vláda konečný termín pro první cyklus testování na středu. Zapojeny jsou také společnosti s deseti až 49 pracovníky. První kolo testování musejí zvládnout do 26. března. Testování je povinné také na úřadech a v dalších veřejných institucích s méně než 50 zaměstnanci, dokončeno musí být do 30. března.

Rozvolňování?

„Rozvolňování bude možné v situaci, kdy se začnou vyprazdňovat nemocnice. A to ještě nějakých pár dnů trvat bude. Klíčové je, že se to otočilo a klesá to,“ dodal Hamáček.

„Když se nám to podařilo otočit, jsme skoro v cílové rovince, tak se přeci nestřelíme do hlavy. Spoléhám na to, že lidé nechtějí komplikovat životy zdravotníků. Nikomu jsem nesliboval, že po třech týdnech skončí všechna opatření,“ řekl ministr vnitra. 

Také matematik René Levínský či epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula považují současný trend za pozitivní. „Zatím jsou ta čísla poměrně solidní,“ uvedl Levínský. Pokud by ale nákaza klesala stále stejným tempem, trvalo by podle něj ještě 40 dní, než bude opět možné bránit šíření nemoci testováním a trasováním. Za problém považuje, že se České republice nepodařilo od podzimu počty nakažených opravdu snížit.

Prymula dodal, že některá vládní opatření zafungovala a nyní je potřeba se zaměřit na kontakty mezi zaměstnanci v podnicích o přestávkách či na kontakty lidí mimo práci.

Testování ve firmách

Firmy by mohly mít povinnost testovat jednou za pět dní, uvedl Hamáček. Aktuálně je interval sedmidenní. Vláda návrh, který předloží ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), projedná v pondělí. Kabinet původně uvažoval o zvýšení frekvence testování z jednoho testu týdně na dva.

„Myslím, že se rýsuje kompromis, aby to bylo jednou za pět dní,“ řekl Hamáček. Vyjde to podle něj vstříc firmám, které namítají, že testovat dvakrát týdně je pro ně problém. Současně to ale vyjde vstříc odborníkům, kteří říkají, že sedm dní je moc, uvedl vicepremiér. Zvýšení frekvence testování z jednoho testu na dva by u některých větších firem mohlo podle Hamáčka znamenat kolaps.

Zpomalování epidemie

Epidemie koronaviru v zemi zpomaluje. V sobotu odhalily laboratoře v zemi 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem. Opět také kleslo reprodukční číslo, které je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Počet lidí, kteří s nákazou covidem-19 zemřeli, vzrostl na 24 667.

Navzdory poklesům zůstává kapacita nemocnic stále takřka vyčerpaná, ovšem i v tomto případě se situace lepší. K sobotě bylo v nemocnicích 8168 pacientů s koronavirem, proti pátku to byl pokles téměř o 600 hospitalizovaných. Na začátku týdne bylo v nemocnicích více než 9400 covidových pacientů. Výrazně pomaleji ale klesá počet lidí v těžkém stavu. V sobotu jich bylo 1970, na začátku týdne 2054.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme