‚Jsme na hranici kapacity.‘ Krematorium Ostrava vybudovalo venku další skladovací místa pro zemřelé

Krematorium Ostrava, jediné krematorium v Moravskoslezském kraji, navýšilo v posledních dnech kapacitu skladování zesnulých. Zemřelých je víc, než je v tomto období obvyklé. Nárůst částečně způsobila i pandemie covidu-19. V pondělí to řekl ředitel krematoria Ivo Furmančík. Krematorium vybudovalo nové skladovací místo venku, kam přijíždějí pohřební služby.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krematorium Ostrava

Krematorium Ostrava | Zdroj: Profimedia

„Určitou část jsme obložili chladírenskými panely a zastřešili, aby to bylo vyhovující z hlediska hygieny,“ řekl Furmančík.

Počet zemřelých byl už v říjnu nejvyšší za patnáct let, ukazují předběžná data z evidence obyvatel

Číst článek

„Je takový pravidelný podzimní nárůst počtu zesnulých. Do toho přišel covid a nárůst byl možná trošku vyšší než obvykle v tomto období, takže tím pádem jsme museli přistoupit k navýšení kapacity. Ale myslím, že v tuto chvíli už se to snad bude stabilizovat. Každopádně jsme připraveni,“ podotkl.

Na situaci v krematoriu upozornil server Seznam Zprávy.

Pohřební služby do krematoria v týdnu běžně přivážejí v průměru 40 až 50 nebožtíků denně, v sobotu okolo deseti a v neděli prakticky žádné.

V posledních dnech vozily přes týden denně kolem 70 zesnulých. Krematorium mělo kapacitu pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, nyní ji navýšilo na dvojnásobek.

Fronty u krematorií i svědectví místních. Obětí ve Wu-chanu může být násobně víc, než tvrdí úřady

Číst článek

„Na spalování máme taky určitý limit. Jsme schopni zpopelnit denně asi 60 zesnulých, včetně sobot a nedělí, ale v takové velké míře se zesnulí zase nepřivážejí. Řekl bych, že jsme na hranici kapacit, ale zatím to stíháme, není s tím výraznější problém,“ řekl ředitel.

Zástupci ostravské krajské hygienické stanice podle něj zařízení zkontrolovali a neměli připomínky. „Dnes jsme spustili chlazení a tuto chvíli už to funguje,“ uzavřel Furmančík.

Kvůli zesnulým, u nichž byla prokázána infekce covid-19, krematorium zvláštní opatření provádět nemusí.

„To je spíše záležitost pohřebních služeb. Zesnulí jsou označeni covid-19. Máme to napsáno v dokumentech, které jsou nám dodávány, máme rakve označené, nicméně u nás už se nějaké speciální opatření neprovádí,“ uzavřel Furmančík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme