Policisté objevili 16 restaurací, které nedodržely zavírací dobu. Nejvíce jich bylo na jižní Moravě

Policisté ve středu provedli v Česku celkem 4189 kontrol zaměřených na dodržování vládních opatření proti šíření koronaviru v restauracích. Jen ve Středočeském kraji jich proběhlo 321. Šestnáct restaurací v zemi nerespektovalo vládní nařízení a nedodrželo zavírací dobu, která je od středy podle nařízení vlády ve 20.00. Nejvíce prohřešků způsobili restauratéři v Jihomoravském kraji.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V celkem šestnácti případech v Česku zjistili policisté pochybení. V Jihomoravském kraji policisté našli čtyři otevřené podniky. Po třech otevřených restauracích poté objevili ve Zlínském kraji a Praze. Jeden podnik, který porušoval vládní nařízení, zaznamenali v dalších šesti krajích.

V pěti případech – zejména ve Zlínském kraji – vyřešili policisté porušení domluvou, v jednom uložili blokovou pokutu a dalších deset předali správnímu orgánu. Vyplývá to z tabulky, kterou server iROZHLAS.cz získal od policie.

Jednou z otevřených restaurací ve Středočeském kraji byla pivovarská restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku, která dopředu avizovala, že ve 20.00 nezavře. Protestovala tak proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii, a k občanské neposlušnosti vyzvala i ostatní provozovatele. Několik hospod v zemi se k akci připojilo. 

Malý Janek

V restauraci Malý Janek byly po nařízené zavírací době obsazené všechny stoly. Policisté, kteří krátce po zavírací době na místo dorazili, zkontrolovali hosty a vyzvali je k odchodu. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli dojíst. Podle majitele podniku Jiřího Janečka všichni požadavky policie respektovali. 

Na kontrole restaurace v Jincích byli spolu s policisty také krajští hygienici. Jejich mluvčí Dana Šalamunová uvedla, že hygienici kontrolovali dodržování nošení roušek a hygienických předpisů. V nošení roušek pochybení neodhalili, objevili je ale v případě osobní a provozní hygieny související s protikoronavirovými opatřeními. Majiteli tak hrozí správní řízení. 

Některé restaurace nezavřely. Na řadě míst zasahovala policie, majitelům hrozí pokuta až tři miliony

Číst článek

Lidé v garážích bez pravidel

Janeček, který byl v minulosti mimo jiné pražským radním pro sociální věci, chtěl neuzavřením svého podniku upozornit na nerovné podnikatelské podmínky v Česku a dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Omezením otevírací doby na 20.00 podle něj vláda ničeho nedosáhla, naopak významně přispěla k šíření viru.

„Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se přesunou do garáží bez pravidel. Vládní rozhodnutí působí polovičatě a chaoticky, jsou nepřehledná a vzbuzují mnoho otázek, na které sama vláda neumí odpovědět,“ míní. 

Vláda nařídila novou uzavírací dobu pro restaurace a hospody v pondělí v reakci na to, že opět začalo přibývat pacientů s covidem-19. Předtím mohly mít restaurace od minulého čtvrtka otevřeno do 22.00.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme