Domácnosti v karanténě nesmí třídit odpad. Ministerstvo chce chránit popeláře před nákazou

Domácnosti s osobou, která onemocněla COVID-19, či je v povinné nařízené karanténě, dočasně nesmí třídit odpad. Platí pro ně také zvláštní opatření ohledně vynášení běžných odpadků. Cílem je ochránit popeláře před rizikem nákazy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

směsný odpad

Plastové pytle by měly mít tloušťku minimálně 0,2 milimetru, nebo je nutné použít více vrstev, píše ministerstvo. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak bezpečně nakládat s odpadem v době koronavirové pandemie popsalo ministerstvo životního prostředí podrobně na svém webu.

Český internetový obchod zkouší prodej zálohovaných PET lahví. Z 80 procent jsou vyrobeny z recyklátu

Číst článek

Podle ministerstva, které vychází z pokynů Státního zdravotního ústavu, si lidé z rizikových domácností musí umýt ruce před i po vynesení odpadu. Plastové pytle by měly mít tloušťku minimálně 0,2 milimetru, nebo je nutné použít více vrstev.

„Po naplnění, nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem,“ stojí v informačním letáku ministerstva.

Pozor na roušky a kapesníky

Zvláštní opatření platí i pro vyhození jednorázových roušek, respirátorů či rukavic - a to pro všechny domácnosti.

„Jednorázové ochranné pomůcky můžete po použití vyhodit do směsného odpadu. Vždy je ale předtím vložte do plastového obalu a následně ještě do dalšího plastového obalu, který pevně zavážete,“ instruovalo ministerstvo. V zabezpečených plastových pytlích musí být i kapesníky používané nakaženými osobami.

Resort zároveň zdůraznil, aby lidé nikdy nenechávali pytle s odpadem mimo popelnice a kontejnery. „Chráníte tak zdraví popelářů,“ uzavřelo MŽP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme