Pendleři chtějí zmírnit nařízení vlády o cestování za prací kvůli koronaviru. Založili si sdružení

Pendleři cestující za prací do zahraničí založili občanské sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných opatření vlády, která podle nich drasticky omezila možnosti cestovat za prací. Sdružení chce navázat dialog s vládou, řekl ve středu Jan Průha z Plzeňska, předseda přípravného výboru prvního seskupení zastřešujícího pendlery z celé České republiky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na hraničních přechodech v noci začali důkladně evidovat jízdy

Policisté na hraničních přechodech v noci začali důkladně evidovat jízdy | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Sdružení požaduje například pro nejpostiženější matky samoživitelky a otce samoživitele výjimku jako má zdravotnický personál, který může jezdit přes hranice denně.

Výjimka pro pendlery. Přísnější pravidla se nedotknou lidí ve zdravotnictví či sociálních službách

Číst článek

Češi pracující v Německu a Rakousku nemohou už týden vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do České republiky je čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách, záchranáři a diplomaté.

Sdružení spustilo v sobotu facebookovou stránku, na níž je v této chvíli asi 350 členů. Ve středu odpoledne odešle vládě a ministrovi vnitra otevřený dopis, který Podle Průhy podepíšou někteří poslanci a senátoři. Hodně s ním podle Průhy pomáhá senátor Miroslav Balatka (STAN).

Dopis rozpracovává potřeby konkrétních skupin pendlerů, kteří mají různé režimy práce. „Například moje i řada dalších německých firem najela na kurzarbeit. Pracujeme dva dny v týdnu a tři pracovní dny jsme na kurzarbeitu. V tom současném jednadvacetidenním turnusu, kdy máme pobývat v zahraničí, bychom pracovali šest dnů a 15 dnů seděli na hotelu,“ uvedl.

Sdružení určitá nezbytná omezení chápe, ale neměla by být likvidační a iracionální. „Naše aktivita není konfrontační. Chceme kooperovat a pokusit se lidem z vlády vysvětlit naše problémy a zkusit najít nějaké schůdné řešení, akceptovatelné pro obě strany,“ uvedl Průha. Sdružení chce také znát výhled do budoucna a podmínky pro uvolnění současného režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme