PŘEHLEDNĚ: Česko přejde do pátého stupně PES. Supermarkety nebudou smět prodávat některé zboží

V Česku začnou od neděle platit přísná omezení proti šíření koronaviru. Celá republika se přesune do nejvyššího pátého stupně protiepidemického systému. Nově se budou smět venku i uvnitř sejít z různých domácností maximálně dva lidé. Prodlužuje se také noční zákaz vycházení. Při předchozím stupni platilo z opatření několik výjimek, nyní se bude vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) snažit počet výjimek minimalizovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní centrum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obchody

Prodávat bude možné v obchodech od neděle pouze základní potřeby. Ani v supermarketech si nebudou moci lidé koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin – nepůjde tedy koupit třeba elektroniku, hračky nebo oblečení.

Epidemie v Česku roste, řekl šéf zdravotnických statistiků Dušek. Reprodukční číslo je 1,25

Číst článek

Přesný seznam zboží, které nesmějí prodávat, ale obchody k dispozici nemají. Jak omezení provedou, vysvětlil Radiožurnálu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Buďto se zavřou některé uličky, případně – jako to udělaly obchody v některých jiných zemích – se igelitem překryjí ty části regálů, kde je nepovolené zboží.“

Povolen je prodej benzinu, léků či brýlí a otevřeny budou moci být i zverimexy, prodejny novin a tabáku, prádelny, autoservisy, železářství, květinářství nebo galanterie, prodejny zbraní a střeliva – proč ty dostaly výjimku, se dočtete zde.

Původní tabulka opatření ministerstva zdravotnictví uvádí pro pátý stupeň rovněž zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nyní ale budou muset mít obchody zavřeno jen ve státní svátky, v neděli budou moci otevřít. Obchody také budou moci vydávat zboží objednané na dálku.

Služby

Od neděle se rovněž znovu zavřou všechny provozovny služeb (např. kadeřnictví) nebo třeba lyžařská střediska, která mohla být nyní otevřena.

Zákaz vycházení

Omezí se shromažďování ve vnitřních i venkovních prostorech ze šesti na dva lidi a prodlouží se zákaz nočního vycházení, který nově bude začínat místo ve 23.00 už ve 21.00 a potrvá do 5.00. Výjimkou jsou cesty do práce a zpět , k lékaři nebo třeba venčení psů. Návštěvy v domovech seniorů budou dále možné s negativním testem na koronavirus.

Rizikové skóre PES kleslo na 76 bodů. Na Boží hod mělo v Česku pozitivní test na covid 2669 lidí

Číst článek

Školy

Do škol budou moci v pátém stupni po konci vánočního volna od pondělí 4. ledna osobně docházet jen žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřené zůstanou ještě mateřské a speciální školy. Ostatní žáci a studenti se budou muset vzdělávat na dálku.

Roušky

V pravidlech pro nošení roušek či jiné ochrany úst a nosu se nic nemění. Ochranné prostředky jsou dále povinné ve všech vnitřních prostorech a vybraných veřejně přístupných místech.

Restaurace a ubytování

Dále platí uzavření ubytovacích zařízení a restaurací, které mohou mít pouze v době mimo zákaz vycházení otevřené výdejové okénko.

Památky a sport

Zavřené jsou dál galerie, muzea, památky, zoo, bazény a fitness centra. Ve sportu jsou povoleny pouze profesionální soutěže bez diváků a v divadlech, kinech nebo koncertních sálech platí také zákaz přítomnosti diváků.

Anna Horáčková, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme