Ministerstvo opravilo údaje, skóre PSA zůstalo na 57 bodech. V pátek přibylo 4745 nakažených

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstává třináctým dnem po sobě na 57 bodech ze sta, což odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Ministerstvo zdravotnictví po 08.00 na svém webu aktualizovalo údaje, předtím uvádělo, že index k sobotě stoupl na 59. V pátek přibylo v Česku dalších 4745 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o skoro 300 víc než před týdnem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 9:46 5. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k sobotě stouplo o dva body na 59 a zůstává těsně ve třetím z pěti stupňů. V pátek přibylo v Česku dalších 4745 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o skoro 300 víc než před týdnem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Druhý den po sobě tak průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil.  Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených, které nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 0,96.

„Z důvodu neúplnosti exportu dat ze zdrojové databáze proběhla jednorázová aktualizace dat pro PES k času 08.00. Děkujeme za pochopení,“ vysvětlilo ministerstvu změnu rizikového skóre.

Index PES se třináct dní po sobě držel na hranici 57 bodů ze sta. Země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace či provozovny služeb a uvolnili se další restrikce.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek označil situaci za křehkou. Nelze podle něj vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit. Rizikové jsou podle něj momentálně hlavně kraje Královéhradecký, Ústecký, Liberecký, Olomoucký, Zlínský a Vysočina.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře přes 542 400 případů covidu-19. Z nákazy se už vyléčilo téměř 474 000 lidí. Aktuálně v zemi je 59 674 nakažených, většina z nich má mírný průběh.

Počet úmrtí s covidem se zvýšil oproti večerním údajům o dalších dvacet, celkem v České republice dosud zemřelo 8738 lidí s koronavirem. Počet obětí v posledních dnech klesá. V neděli jich bylo 94, poprvé od 18. října se tak jejich počet udržel pod stovkou.

Méně než sto úmrtí s koronavirem eviduje ministerstvo i v úterý a ve čtvrtek, na pátek zatím připadá 48 obětí. Zpětně ale tyto údaje obvykle ještě rostou.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Většina nakažených má mírný průběh onemocnění, v uplynulých dnech klesá i počet hospitalizovaných. Podle posledních údajů ministerstva bylo s koronavirem v nemocnicích 4439 lidí, přes sedm procent aktuálně nakažených. Stav 582 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Před měsícem bylo hospitalizováno o téměř 3800 lidí víc a intenzivní péči vyžadovalo dvakrát tolik pacientů než teď.

‚O antigenní testy nebude zájem.' Lékařská komora kritizuje pomalý rozjezd kampaně ministerstva

Číst článek

Ve čtvrtek byla pozitivní více než čtvrtina ze všech provedených testů, což je nejvyšší podíl od 14. listopadu. Počet testů za pátek zveřejní ministerstvo v sobotu večer.

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100 000 obyvatel přibylo 523 nakažených. Naproti tomu v okrese Praha západ to bylo 156 infikovaných na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Roli hraje i klesající nebo rostoucí trend.

Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Třetí stupeň, v němž je nyní Česko, je dán v rozmezí od 41 do 60 bodů.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme