Skóre systému PES stouplo o sedm bodů na 64. To odpovídá čtvrtému stupni

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k neděli stouplo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti. Zhoršení situace způsobilo zvýšení reprodukčního čísla nad hodnotu jedna a nárůst podílu pozitivních případů. Předchozích třináct dní byl index na 57 bodech ze sta. Do nedělních 18.00 přibylo v Česku dalších 541 potvrzených případů covidu, to je zhruba o 160 méně než minulou neděli za stejnou dobu.

Praha (Aktualizováno: 19:59 6. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k neděli stouplo o sedm bodů na 64 ze sta (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka je nyní 1,02. V poslední době bývá pozitivní téměř čtvrtina ze všech provedených testů.

Celá země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale označil situaci za křehkou a nevyloučil, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

„Nárůst indexu rizika z 57 na aktuálních 64 bodů byl dán dvěma faktory: nárůstem relativního podílu pozitivních případů a dále zejména navýšením reprodukčního čísla nad jedna. Aktuální hodnota R je rovna 1,02, navýšení nad jedna je tedy velmi malé,“ uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Důvodem, proč ráno vydalo ministerstvo neúplná data, byl podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška síťový výpadek, který narušil přenos dat z laboratoří.

„Natažená data byla neúplná, ihned po zjištění závady začaly práce na nápravě. Jelikož je zde nutná spolupráce více subjektů a jelikož musela proběhnout opětovně celá procedura exportů dat z laboratoří, oprava dat trvala ještě po celé dopoledne,“ řekl Radiožurnálu.

Ministerstvo zdravotnictví po výpadku sítí také aktualizovalo údaje o počtu nakažených za sobotu. Přibylo 3308 případů covidu, to je o 641 více než před týdnem. Laboratoře v sobotu provedly 12 804 testů na covid-19, jako obvykle je to výrazně méně než ve všední dny – v uplynulém týdnu to bylo v průměru zhruba 22 000 testů denně. Podíl pozitivních testů se zvýšil téměř na 26 procent, to je nejvíc od 14. listopadu.

Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích klesl. V sobotu bylo hospitalizováno 4179 pacientů, skoro o 260 míň než o den dřív. Ve vážném stavu bylo 553 z nich, což znamená pokles o 23 případů. Do statistik přibylo oproti údajům z dnešního poledne dalších 27 obětí, celkem v zemi od začátku epidemie zemřelo 8865 pozitivně testovaných. Od čtvrtka se denní počty zemřelých drží pod stovkou. V pátek a sobotu jich bylo přes 70, dnes eviduje ministerstvo zatím 16 obětí. Při pozdějších aktualizacích se ale počty úmrtí obvykle zvyšují.

Petr Jadrný, oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme