Srbsko poslalo Česku vakcíny proti koronaviru. Dorazilo přes 100 tisíc dávek, oznámil Babiš

České vojenské letadlo v pondělí přivezlo z Bělehradu přes 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku darovalo. Na vojenském letišti přistálo kolem 14:45. Vojáci poté vakcíny přeložili do sanitky, která je v chladicích boxech odvezla, řekla mluvčí kbelské letecké základny Zuzana Špačková. Použití vakcíny v Česku v pondělí schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Aktualizováno Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch a Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O převozu daru dnes informoval na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Srbsko podle něj Česku věnovalo 100 620 dávek. O chystaném daru předseda vlády informoval po nedávné návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče v Praze.

Vojtěch: Kontroly v restauracích budou častější, potvrzení host může poskytnout i elektronicky

Číst článek

Vakcíny podle Babiše zamíří do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Po povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv pak také do očkovacího centra v O2 universum v Libni.

Podle rozhodnutí ministerstva na základě schválení SÚKL bude 16.770 lahviček vakcíny směřovat do Ústřední vojenské nemocnice, která očkovací centrum zřizuje.

Od konce prosince dosud lékaři podali přes 5,2 milionu dávek některého ze čtyř druhů očkovacích látek, plně naočkovaných je více než 1,44 milionu lidí.

V neděli lékaři podle předběžných údajů aplikovali 34 414 dávek vakcíny, zhruba o desetinu více než ve stejný den o týden dříve a nejvíc za kteroukoliv neděli od začátku očkování.

Server Seznam Zprávy na konci dubna uvedl, že žádné z vakcín, které Česku slíbily na počátku dubna Slovinsko, Rakousko a Maďarsko, zatím nedorazily. Na přeposlání zhruba 80 tisíc dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU.

Podle vyjádření Úřadu vlády pro server se vše opozdilo a vakcíny jsou slíbeny do konce června. Slovenský premiér Eduard Heger také při dubnové návštěvě Česka přislíbil dar 10 tisíc dávek od společnosti Moderna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme