Na dětském táboře na Plzeňsku se minulý týden objevil koronavirus. Desítky lidí skončily v karanténě

V Letinách na Plzeňsku se minulý týden objevila nákaza koronavirem na dětském táboře. Pozitivní test na covid-19 mělo jedno z dětí, které se nakazilo od rodinného příslušníka. Všechny ostatní účastníky tábora poslali hygienici do karantény, testy na koronavirus u nich nákazu ale neprokázaly. Uvedl to v úterý pověřený ředitel plzeňské krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

Aktualizováno Letiny (Plzeňsko) (Aktualizováno: 13:07 14. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní tábor

Hygienici zrušili kvůli nákaze koronavirem dětský tábor v Letinách na Plzeňsku (ilustrační foto) | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Nakažené dítě nemělo podle Bartoše příznaky nemoci, hygienici jej takzvaně vytrasovali, když dostali z jiného kraje informace o pozitivním nálezu u jeho rodiče.

Dítě bylo okamžitě izolováno a odvezeno, ostatní šli do karantény. „Jde o jediný případ, který byl prokázán pomocí PCR testu. Všichni další účastníci tábora, ať nezletilí, nebo personál, byli otestováni a všechny výsledky jsou negativní,“ řekl Bartoš pro Českou televizi.

Zhruba kolem 22. července by podle něj mělo být provedeno druhé testování. „A pokud i to prokáže, že žádný další účastník není pozitivní, tak karanténa pro všechny končí,“ dodal.

Povinné roušky v hromadné dopravě? ‚Na podzim to určitě budeme zvažovat,‘ potvrdil Vojtěch

Číst článek

Vzhledem k tomu, že se koronavirus týkal jen jednoho účastníka tábora a ten byl ihned odvezen, nebylo podle Bartoše nutné přijímat žádná opatření v obci Letiny. Její starosta Jaroslav Vraný (za STAN) v úterý řekl, že hygienici jej o uzavření tábora kvůli koronaviru neinformovali.

Podle něj byl tábor na hranici obcí Letiny a Skašov. Zhruba kilometr a půl od tábora je zařízení pro seniory, kde je zhruba 260 klientů, proto by prý uvítal takovou informací daleko dřív. 

Česká televize uvedla, že tábor byl kvůli koronaviru u jednoho z účastníků uzavřen minulý týden. To potvrdil i ředitel hygieniků. Podle něj byl tábor s 80 dětmi a zhruba 20 dospělými uzavřen v době, kdy se blížil ke konci. Doplnil, že žádný podobný případ u dětských zotavovacích akcí v kraji hygienici nemuseli řešit.

Redakce serveru iROZHLAS.cz kontaktovala organizátora daného tábora. Ten ale odmítl celou věc komentovat.

V Letinách již nyní probíhá další tábor s jinými organizátory. „Našeho turnusu se to vůbec netýká. Dítě bylo z předchozího turnusu, se kterým jsme se vůbec nesetkali. Než jsme sem přijeli, tak tábor vydezinfikovali hasiči,“ uvedl jeho organizátor Pavel Dvořák.

Tábory v době koronaviru

Vláda povolila letní dětské tábory od konce června za přísných hygienických opatření proti šíření koronaviru, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Tábory jsou povoleny maximálně pro 500 účastníků, u stanových táborů je limit 100 lidí.

Děti by se zároveň neměly podle pokynů ministerstva potkávat ve větších skupinách. Tábory musí být dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou. Samostatné hygienické zázemí musí mít personál kuchyně a na táboře musí být vyhrazeno místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu.

Podle odhadů České rady dětí a mládeže se letos uskuteční asi o desetinu táborů méně než před rokem.

ako, mkl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme