Testy v pátek potvrdily 502 nových případů koronaviru. Onemocnění se nejrychleji šíří v Praze

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných ale v mezitýdenním srovnání klesl o deset na 169. V těžkém stavu je 27 z nich. Reprodukční číslo se velmi mírně zvýšilo na 1,01, přičemž hodnota jedna je hranicí mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:09 25. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíce nakažených covidem-19 na 100 tisíc obyvatel je v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 29 nově potvrzených případů, to je o jednoho více než předchozí den. Mezi jednotlivými regiony je ale situace odlišná. Nejrychleji se onemocnění nyní šíří v hlavním městě, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v průměru 50 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Moravskoslezský s 48 případy. Naopak nejlepší situace je v Libereckém a Královéhradeckém kraji, kde je incidenční číslo devět. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Mezi okresy je nejméně příznivá situace na Berounsku a Opavsku. V Berouně a okolí připadá na 100 tisíc obyvatel zhruba 83 nových případů nákazy za posledních sedm dní, v okrese Opava je to o tři méně.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se v Česku od 26. srpna nepřetržitě drží nad hodnotou jedna. V posledních dnech je ale nad sledovanou hranicí jen pár setin.

Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,69 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30 452 nakažených zemřelo. Tento týden ministerstvo eviduje zatím 11 mrtvých. Minulý týden jich bylo 13 a v druhém zářijovém týdnu bylo šest zemřelých.

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem, kteří vyžadují intenzivní péči, se od poloviny září výrazně nemění a pohybuje se kolem 30. Odborníci předpokládají, že v důsledku očkování i prodělaných nákaz nebude zátěž nemocnic tak enormní jako loni na podzim nebo letos na jaře.

Očkování zpomaluje

Tempo očkování proti covidu několik týdnů klesá. V pátek dali zdravotníci zhruba 13 170 injekcí s vakcínou, před týdnem jich bylo přibližně o 1500 víc. Ukončené očkování má v zemi přes 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent obyvatel. Očkovat se mohou zájemci od 12 let. Lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování, mají nárok na posilující dávku. Tuto možnost k dnešku využilo 2400 lidí ze zhruba deseti tisíc dotčených. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme