Ministerstvo stále neví, kolik lidí se otestovalo na koronavirus. Vojtěch hrozí laboratořím pokutou

Ministerstvo zdravotnictví na svých speciálních webových stránkách ke koronaviru uveřejňuje celkový počet provedených testů. Kolik lidí ale skutečně otestovalo, ani čtvrt roku po začátku pandemie neví. Pětina laboratoří, které testy odebírají, totiž stále nedodala požadované údaje. „Jsme připraveni přistoupit i k finanční sankci,“ řekl serveru iROZHLAS.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidem bude odebrána krev. Výsledek rychlotestu, který určuje přítomnost protilátek proti koronaviru, se dozví asi do půl hodiny. Pokud by byl test pozitivní, tak musí podstoupit ještě klasický test prováděný z výtěru z nosohltanu.

Ministerstvo zdravotnictví ani ústav zdravotnických informací stále neví, kolik lidí se v Česku na koronavirus otestovalo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Data o celkovém počtu otestovaných osob na koronavirus stále nejsou kompletní. Ministerstvo i Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) přitom slibovaly, že statistika bude k dispozici nejpozději do konce dubna.

„Dvacet procent subjektů v českém zdravotnictví si dělá, co chce,“ reagoval po sérii dotazů redakce ředitel ústavu Ladislav Dušek. 

Podle něj má ÚZIS v současné chvíli k dispozici zhruba 80 % procent údajů z laboratoří a na další čeká. „Kompletní statistika bude v dohledné době, v řádu dnů,“ řekl.

Letní tábory nejsou rizikové, rodiče nemusí mít obavy poslat tam své dítě, uklidňuje hygienička

Číst článek

To samé ale serveru iROZHLAS.cz už koncem dubna sdělila mluvčí ústavu Lenka Svobodová.

„Rozhodně to není zbytečná statistika, určitě ji chceme mít a ÚZIS na tom pracuje. Nicméně v tuto chvíli dokážeme pracovat i s daty, která máme,“ řekl ministr Vojtěch. Zároveň dodal, že jeho resort laboratoře opět vyzve, aby spolupracovaly, a poté jim může ministerstvo uložit i pokutu.

Dušek za hlavní důvod nekompletních statistik označil skutečnost, že v praxi neexistuje systémová elektronizace českého zdravotnictví. „Druhý důvod je ten, že ani mimořádné opatření vydané vládou za nouzového stavu nepřesvědčí určité procento subjektů, aby poslechlo,“ popsal svůj pohled na věc ředitel ÚZIS.

Zatajování informací?

Proč jsou neúplná data problém? „Protože bez kvalitních a včasných informací se řídí jakýkoliv systém velmi obtížně,“ přiblížil ekonom a člen institutu CERGE-EI Daniel Münich, který ÚZIS dlouhodobě kritizuje. Zároveň si myslí, že některé instituce o zveřejnění možná ani nemají zájem, protože se poté může objevit řada nefunkčností, ale i řada selhání.

Testujeme málo, tvrdí virolog Hirsch i biochemik Konvalinka. ‚Teď to nutné není,‘ oponuje Vojtěch

Číst článek

Rozdíl mezi počtem provedených testů a počtem otestovaných lidí si ředitel Dušek netroufl odhadnout. „Nic to ale nezmění na hodnocení celé situace,“ upozornil.

Začátkem dubna ministr zdravotnictví Vojtěch odchylku mezi celkovým počtem testů a otestovaných lidí odhadoval na 10 až 15 %. Nyní už pouze konstatoval, že „nebude velká, protože většina testů již individualizovaně v centrální databázi je“.

Odchylka ale může růst, protože se snižuje počet nově testovaných a nakažených a přibývá uzdravených. Každý, kdo prodělal koronavirus, musel být otestován nejméně třikrát. Poprvé testem, jenž prokázal, že je covid pozitivní, podruhé na konci nemoci, aby se potvrdila pacientova negativita. A potřetí 48 hodin po druhém testu, aby se potvrdila správnost předchozího šetření.

Sedmkrát testovaný

Někteří lidé ale za sebou mají testů podstatně víc. Například muž, který se covidem-19 nakazil, v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vylíčil, že podstoupil celkem sedm testů. „Frekvence odběrů je víceméně jednou za týden. Já jich mám za sebou celkem sedm,“ řekl.

Server iROZHLAS.cz na absenci této statistiky upozornil před více než dvěma měsíci. „Data o testech se očišťují, měla by být tento týden,“ reagoval tehdy ministr zdravotnictví Vojtěch.

„Laboratoře zaznamenávaly počty testů, ne počty testovaných lidí. Když jsme se tedy rozhodli, že chceme i počty lidí, tak se na to v laboratořích musí znovu podívat a přepočítat to,“ doplnila ho mluvčí resortu Renata Povolná.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme