Místo správního řízení 10 000 na místě. Výbor podpořil pokutování koronavirových deliktů policií

Policisté a strážníci by měli mít podle sněmovního bezpečnostního výboru možnost pokutovat na místě obyvatele za porušení opatření zavedených vládou a ministerstvem zdravotnictví k omezení šíření nového typu koronaviru. Výbor v pondělí doporučil sněmovnímu plénu schválit vládní předlohu zrychleně ve stavu legislativní nouze beze změn, řekl zpravodaj Zdeněk Ondráček (KSČM). Postih by mohl podle návrhu dosáhnout až 10 000 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a strážníci by měli mít podle sněmovního bezpečnostního výboru možnost pokutovat na místě obyvatele za porušení opatření zavedených vládou a ministerstvem zdravotnictví k omezení šíření nového typu koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nyní se mohou přestupky projednávat výhradně ve správním řízení, které vedou krajské hygienické stanice nebo obecní úřady. Zákon o ochraně veřejného zdraví ani krizový zákon neumožňují, aby je na místě projednávala státní a obecní policie. Jde například o porušení zákazu volného pohybu a o nezakrývání dýchacích cest mimo domov.

Pro předlohu hlasovalo podle Ondráčka devět přítomných členů výboru. Proti byli dva a jeden se hlasování zdržel. Sněmovna bude návrh schvalovat na schůzi, která začne v úterý.

Nová pravomoc by měla podle představ ministerstva vnitra zvýšit účinnost opatření a zajistit jejich dodržování. Snížit by se také měla administrativní zátěž pro orgány, které jsou k projednávání prohřešků příslušné nyní.

Podle autorů návrhu je zaplacení pokuty na místě vhodnější i pro podezřelé z přestupku, protože se vyhnou správnímu řízení, které pro ně znamená další náklady na komunikaci s úřady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme