Sněmovna odmítla příspěvek až 370 korun pro lidi v nařízené karanténě. Opozici vadily přílepky

Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení chyběl vládní koalici jeden hlas. Sněmovna nejprve neschválila senátní verzi s pozměňovacím návrhem a měla hlasovat o tom, že setrvává na svojí verzi. K tomu bylo zapotřebí nejméně 101 poslanců, pro jich ale hlasovala jen rovná stovka.

Praha (Aktualizováno: 21:32 26. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda navrhovala příspěvek pro lidi v karanténě až 370 korun denně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zdrželi se tři poslanci ANO, i když jinak pro sněmovní verzi hlasovali s vládní koalicí i poslanci SPD, KSČM a část lidovců. Vládní návrh tak definitivně končí, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ho chce předložit znovu.

Hamáček k možnému omezení pohybu: Inspirovali jsme se na Západě, mohlo by to fungovat i v Česku

Číst článek

Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka uvedl, že sněmovna bude muset hlasovat o této takzvané „izolačce“ někdy jindy. Výsledek pátečního hlasování přičítá tomu, že desítka poslanců ČSSD a ANO je v karanténě.

Lidem v nařízené karanténě měl přinést příspěvek k náhradě mzdy po dobu deseti dnů. Senát chtěl prodloužit tuto dobu až na 14 dní. Chtěl také vypustit z předlohy tři změny, které se do ní dostaly ve Sněmovně na základě pozměňovacích návrhů poslanců ČSSD. Opoziční poslanci i senátoři je označovali za přílepky. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je naopak hájila a senátní verzi odmítala.

Šlo hlavně o povinnosti zaměstnavatelů hlásit úřadu práce volná místa a dohody mimo pracovní poměr. Kritici těchto návrhů upozorňovali například na to, že hlášení dohod o provedení práce nebo o pracovní činnosti by postihlo například sdružení vlastníků bytových jednotek nebo třeba církve, které si najmou varhaníka na bohoslužbu.

Kontrola zaměstnávání

Maláčová hájila tyto pozměňovací návrhy. Evidence dohod má podle ní hlavně za cíl zlepšit kontroly nelegálního zaměstnávání a ochranu zaměstnanců před zaměstnavateli, kteří obcházejí předpisy. Povinnost zaměstnavatelů hlásit volná místa by podle ní pomohla ministerstvu například lépe plánovat rekvalifikace vzhledem k potřebám trhu práce.

‚Omezení pohybu nepřinese razantní zlepšení.‘ Část poslanců nesouhlasí s plánovanými restrikcemi vlády

Číst článek

Odmítla i Senátem navrhované rozšíření bonusu na všechny lidi, kteří se vrátili ze zahraničí. Upozorňovala na to, že by příspěvek dostávali i lidé, kteří byli na dovolené a potom museli do karantény.

Maláčová po hlasování prohlásila, že výhrady ohledně přílepků jsou zástupný argument, a opakovala, že takzvaná izolačka měla být nástroj jak dostat epidemii pod kontrolu. Na svém twitterovém účtu uvedla, že v pondělí předloží nový návrh. Příspěvek by měl být na 14 dní se zpětnou platností od 1. března. Svůj návrh chtějí předložit i Piráti se Starosty. Měl by odpovídat senátní verzi očištěné o údajné přílepky.

„Já jsem chtěl říct, že to není motivace, ale to je skoro spíš stimulace pro to, aby ti lidé do té práce nechodili,“ řekl poslanec ANO Pavel Juříček, který se při hlasování zdržel. „Když už jsem se ptal dokonce ve své firmě dělníků, tak řekli: ‚Hele šéfe, máme vás rádi, ale když už nám bude stát dávat takovéhle peníze, tak my už tady nebudeme chodit vůbec‘,“ uvedl. Návrh označil za nešťastný.

‚Udělejte si pořádek‘

Podnikatelů a firem se zastala i poslankyně KSČM Květa Matušovská, která upozorňovala na to, že zaměstnavatelům přibudou administrativní povinnosti a zatíží to jejich zaměstnance, kteří mají na starosti mzdovou agendu.

„Udělejte si pořádek u svých poslanců a dejte nám pokoj,“ reagoval na emotivní vystoupení ministryně Maláčové poslanec TOP 09 Dominik Feri. Poslanec ODS Jan Skopeček kladl vinu za výsledek hlasování poslankyni ČSSD Aleně Gajdůškové, která do předlohy prosadila při předchozím sněmovním schvalováním takzvané přílepky. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek poznamenal, že jakmile vláda návrh předloží bez přílepků, tedy změn nesouvisejících s návrhem zákona, projde sněmovnou jako nůž máslem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme