Nařízená práce studentů v nemocnicích má přednost před výukou, upřesnilo ministerstvo školství

Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů, by ve zdravotnických a sociálních zařízeních měli dál vypomáhat i po otevření jejich školy. Nařízená pracovní povinnost má přednost před výukou. Uvádí to manuál ministerstva školství pro školy k další etapě otevírání. Studenti posledních ročníků středních a vyšších odborných škol by se měli do tříd vrátit ve středu 25. listopadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka Dominika Kalenská pomáhá s odběry v jilemnické nemocnici | Zdroj: archiv Dominiky Kalenské

Česko je od 5. října v nouzovém stavu. Vláda schválila nařízení, podle kterého mohou hejtmani a pražský primátor uložit studentům posledních ročníků středních a vyšších odborných zdravotnických škol pracovní povinnost. Poslat je mohou do pěti desítek nemocnic, ale i do hygienických stanic či záchranné služby.

Kraje povolaly do nemocnic 800 mediků. Dalších 2100 nastoupilo dobrovolně, někteří pomáhají od jara

Číst článek

Studenti sociálních a pedagogických oborů posledních dvou ročníků středních škol a všech ročníků vyšších odborných škol pak musí v případě potřeby nastoupit do domovů seniorů, klokánků a dalších sociálních služeb.

„Plnění hejtmanem nařízené pracovní povinnosti má přednost před prezenční i distanční výukou,“ uvádí manuál. Podle něj je prezenční výuka od 25. listopadu pro studenty závěrečných ročníků středních škol či vyšších odborných škol ale povinná.

Studenti pedagogiky doučují žáky, kteří se učí jen na dálku a dělá jim potíže látku zvládnout

Číst článek

O pracovní povinnosti studentů se zmínili při čtvrtečním jednání o prodloužení nouzového stavu i poslanci ve sněmovně. Podle místopředsedkyně sněmovního školského výboru Kateřiny Valachové (ČSSD) je Česko v Evropě jedinou zemí, která studentům práci nařizuje.

„Z tohoto důvodu si přejeme s ohledem na postupnou stabilizaci situace ve zdravotnických zařízeních, aby se studenti vrátili pouze ke vzdělávání,“ řekla Valachová. Popsala pak případ, kdy studenti musí dál chodit do nemocnice a do školy mohou jít jen ve dnech volna, kdy nemají směny.

Valachová uvedla, že je shoda s ministerstvem školství, že by v nemocnicích a domovech měli studenti končit. „Pan ministr zdravotnictví mě ubezpečil, že on sám i vláda na to (pracovní povinnost a výuka) bude reagovat tak, aby to bylo zcela jasné a upravené v těch principech, co jsem řekla, od středy 25. listopadu,“ dodala poslankyně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme