Bez plošných kontrol a od pátku zadarmo. Po dvou a půl měsících se otevřel i Pražský hrad

Zlatá ulička, katedrála svatého Víta nebo Starý královský palác. To jsou některé z památek, za kterými můžete po dvou a půl měsících znovu vyrazit na Pražský hrad. Při vstupu do areálu kancelář prezidenta zrušila také plošné kontroly. Testovat budou návštěvníky jenom namátkově.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po více než dvou měsících můžete vyrazit na Pražský hrad. Při vstupu do areálu vás nezdrží plošné kontroly a od pátku budete moci navštívit tamní památky zdarma | Foto: Martin Hrnčíř | Zdroj: Český rozhlas

Během dopoledne na Pražský hrad zavítaly desítky návštěvníků. Více než hodinu tam ale slabě pršelo, takže to vypadalo, že tam bylo více policistů a vojáků než turistů. S deštníky a rouškami přicházely už první rodiny nebo páry, které stály v průchodu před katedrálou svatého Víta a schovávaly se před deštěm.

Odliv prodejců ze Zlaté uličky: bez turistů ze zahraničí nezaplatí na Pražském hradě statisícové nájmy

Číst článek

Gotickou památku otevřeli správci v deset hodin, kdy před ní čekalo už několik lidí. Dovnitř vás pustí ale jenom s nasazenou rouškou. Teď se tam zatím dostanete s koupeným lístkem. Pražský hrad dočasně zruší plošné kontroly při vstupu do areálu, budou jen namátkové. Hrad také oznámil, že od pátku 29. května do pondělí 1. června budou všechny prostory přístupné zdarma.

Podle kancléře Vratislava Mynáře rozhodnutí souvisí s kontrolou státních hranic. V tiskové zprávě uvedl, že za prvořadou považuje ochranu kulturního dědictví a návštěvníků Hradu. Mnohá rizika podle něj souvisí se situací v zahraničí a s teroristickými útoky, které se staly v jiných evropských zemích.

Zeman bude od příštího týdne opět pracovat z Prahy. Pro veřejnost se Hrad otevře 25. května

Číst článek

„S přihlédnutím k aktuálnímu stavu, kdy je zásadně omezen turistický ruch a Česká republika znovu kontroluje provoz na svých hranicích, jsou dočasně upravena bezpečnostní opatření při vstupu do areálu Pražského hradu,“ citoval Radiožurnál Mynáře.

Kancléř lidi vyzval, aby nepřicházeli s většími zavazadly a s nebezpečnými předměty, jejichž vnášení do areálu je zakázáno.

Přístupný bude Starý královský palác, katedrála sv. Víta včetně velké věže, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Rožmberský palác, expozice Příběhu Pražského hradu, Svatovítský poklad a výstava v Královském letohrádku.

Mynář minulý týden řekl, že dosavadní výpadek v příjmech kvůli uzavření Pražského hradu je asi 115 milionů korun. Celkovou ztrátu bude podle něj Kancelář prezidenta republiky znát až po skončení letní sezony.

Martin Hrnčíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme