Úřady jsou zavalené přestupky. Brno navrhuje amnestii, advokáti a ministerstvo to odmítají

Úřady odkládají řešení přestupků, což povede k tomu, že se některé promlčí. Upozorňují na to Hospodářské noviny. Nařízená jednání se teď kvůli mimořádným opatřením ruší a nová nezačínají. Promlčení by se ale nemělo týkat mnoha přestupků. Potíž by nastala, kdyby nouzový stav trval do podzimu.

Praha/Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokumenty, papíry (ilustrační foto)

Praha má teď 19 500 nevyřízených přestupkových spisů, Brno asi 5000 (ilustrační foto) | Foto: JerzyGorecki | Zdroj: Pixabay

Pokud někdo nedostane pokutu na místě, ale přestupkem se zabývá příslušný úřad, je důležitá výše maximální možné sankce. Třeba rušení nočního klidu nebo jízda na červenou jsou promlčené po roce.

Policisté během víkendu řešili více přestupků proti opatřením, ubylo naopak dopravních nehod

Číst článek

Kde hrozí pokuta až stotisícová nebo vyšší, je promlčecí lhůta tříletá. To se týká třeba zneužití tísňové telefonní linky. Praha má teď 19 500 nevyřízených přestupkových spisů, Brno asi 5000.

Právě Brno ale navrhuje podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka takzvanou přestupkovou amnestii. „Mimořádná opatření v rámci nouzového stavu mají výrazně tvrdší ekonomický dopad než správní tresty, které za většinu přestupků hrozí. V dané situaci by se měla zvážit přestupková amnestie, a to z důvodu psychické zátěže, jíž jsou lidé vystaveni, navíc často spojené s řešením existenciálních otázek,“ řekl Hospodářským novinám.

Advokátům se tento postup nezamlouvá. „Úřady mají už teď možnost (a povinnost) zohlednit délku řízení ve výroku o trestu. Paušální přestupková amnestie není dobrá cesta,“ reagoval advokát Pavel Cink.

Přestupkovou amnestii, o které by nakonec rozhodoval prezident, odmítá i ministerstvo spravedlnosti.

kyk, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme