Prymula: Koncem března čekáme 8500 nakažených. Budeme muset upravit pohyb pendlerů

Pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, bude podle šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly v Česku v dalších deseti dnech možné uvolňovat vyhlášená opatření. Řekl to v neděli v České televizi. Po Velikonocích chce také spustit nový systém testování, do kterého se zapojí i armáda. Epidemiolog se - stejně jako vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) - domnívá, že vláda bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí.

Praha (Aktualizováno: 16:36 22. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nový systém testování podle něj bude stát na pěti koordinátorech. „Jeden pro laboratoře, jeden pro hygieny a tak dále,“ uvedl. Díky zapojení laboratoří včetně Akademie věd ČR bude kapacita tisíců testů za den.

Podpora veřejnosti je báječná, ceníme si jí, říká šéf Fakultní nemocnice Brno Štěrba

Číst článek

Vyvíjejí se podle něj testovací postupy, které umožní Česko odpoutat od dodávek testů a reakčních látek ze zahraničí. 

„Budeme čím dál více závislí na tom, co si budeme schopní zajistit my sami. Nemůžou to ale hned začít dělat lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat v infekčním prostředí,“ uvedl virolog Ivan Hirsch, který vede katedru genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podle Prymuly se bude do domácích odběrů u pacientů a testování zapojovat i armáda. Budou se tzv. trasovat všechny kontakty nakažených lidí a izolovat se, což umožní uvolnění přísných opatření, která omezují pochyb nebo poskytování služeb.

Vláda podle něj bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí. „Mám z některých regionů údaje, že i deset procent pendlerů je nakažených,“ řekl náměstek.

V době návratu Čechů z Itálie a Rakouska měla Česká republika na počátku března denní přírůstek nakažených přes 45 procent, což bylo horší než Itálie. „Teď bude část lidí, kteří budou ze zahraničí repatriováni, v karanténě na jednom místě, protože dochází k nedodržování karantény,“ uvedl Prymula.

Reálný predikční model

Momentálně je v Česku 1047 případů nákazy koronavirem. „Ty přírůstky nejsou zase tak dramatické. Opatření, která byla zavedena, jsou nepochybně účinná. V pondělí uděláme první reálný predikční model, který by měl ukázat, jak ta křivka bude vypadat. Jsem optimistický, že u nás určitě nebude takový exponencionální nárůst jako v jiných zemích,“ řekl Prymula v neděli odpoledne ve vysílání Radiožurnálu. 

Nekonečně objednávek, ale na skladě nic. Movití Rusové skupují plicní ventilátory, stojí miliony rublů

Číst článek

Dodal, že na konci víkendu se očekává celkem 1200 případů nákazy novým typem koronaviru. 

Ke konci března pak očekává celkový počet nakažených okolo 8500. „Pokud se nám podaří šíření epidemie zastavit na nižších hodnotách, tak to bude samozřejmě výrazně příznivější. My pro to děláme vše, tohle je jen katastrofický scénář, kdy by ještě situaci otočit šlo bez nějakých velkých problémů,“ řekl k předpokládanému vývoji situace.

K nejohroženějším skupinám při šíření koronavirové patří lidé nad 65 let. „Věková struktura nakažených se liší země od země. V našich podmínkách není onemocnění jen ve skupině seniorů, proto má dopady do účinnosti jednak léčby a také do prognózy. U seniorské skupiny je prognóza mnohem horší,“ vysvětlil Prymula.

Prodloužení opatření

Podle něj patří k nejpodstatnějším opatřením ta opatření, která jsou izolačního charakteru, včetně nošení roušek. „Jsou zcela nutné proto, abychom zamezili skokovému šíření. Například v Praze se dodržování daří,“ okomentoval situaci v hlavním městě Roman Prymula.

Koronavirus může ohrozit prezidentské volby v USA. Politologové navrhují korespondenční hlasování

Číst článek

Původně zákaz volného pohybu osob vyhlásila vláda do 24. března, podle Prymuly však dojde k určitému prodloužení. „Ještě nevíme, jak dlouhé prodloužení to bude. Po Velikonocích bychom chtěli omezení rozvolňovat, pokud se je podaří udržet takto pod kontrolou,“ uvedl.

Výjimku z vyjíždění za hranice pro řidiče kamionů vláda rušit neplánuje. „Nejsme soběstačná země, musíme dovážet zboží, které je pro nás vitálně důležité,“ řekl Prymula s tím, že zakázání kamionové dopravy není možné.

U pendlerů je ale podle něj situace jiná. „Pendleři jsou rizikoví, protože přijíždí ze zemí, které mají vyšší počet nákazy. Myslím si, že opatření o zákazu jejich pohybu vláda přijme, tlak na pendlery je velký i z krajů,“ uvedl Prymula pro Radiožurnál.

Dodržování hygieny

Virus přežívá na různých površích, je tedy možné si ho donést i domů. „U bot je to až 48 hodin, u textílií 24 hodin. Je dobré proto oblečení, které jsme měli venku, nechat viset v nějakém prostoru, který budeme považovat za kontaminovaný. Měli bychom je tam nechat 48 hodin, pak je můžeme znovu použít,“ vysvětlil Prymula. 

Začít v červnu a zbytek sezony dohrát za šest týdnů. V Anglii plánují pokračování Premier League

Číst článek

Občané by podle něj měli dávat pozor i na potraviny. „U vchodu by měly být plastové rukavice, člověk by si nakoupil v nich a pak by je odhodil, byl by to jednodušší proces než potom nějak dezinfikovat potraviny doma,“ řekl Prymula. Dodal, že by se tímto způsobem výrazně by se snížilo riziko kontaminace potravin.

Naopak v domácnosti by se lidé podle Prymuly měli trochu uvolnit. „Je zbytečné doma nosit roušku. Roušky bychom měli za vyšších teplot dezinfikovat a dodržovat hygienu. Po příchodu domů stačí si svléct šaty a důkladně se omýt, abychom nekontaminovali byt,“ doporučil Prymula a zopakoval, že oblečení, ve kterém jsme přišli, bychom měli nechat 48 hodin viset v prostoru, který považujeme za kontaminovaný, než ho budeme zase používat.

Vyhlídky do budoucna

„Nejprve chceme startovat průmysl, školy budou uvolněny až někdy na konci, s nějakým odstupem bychom uvolňovali opatření pro masové akce, protože tam je riziko samozřejmě nejvyšší,“ řekl Prymula k tomu, jaká opatření by se mohla uvolňovat jako první.

Šéf Ústředního krizového štábu predikci do budoucna dělat nechce. Další vlně nákazy se podle něj dá zabránit jen uzavřením hranic. „Pokud v okolních státech bude situace s nákazou špatná, tak budeme držet režim na hranicích i nadále,“ dodal.

Michaela van Erne, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme