Rakousko neotevřelo některé hraniční přechody s Českem. ‚Včas jsme je informovali,‘ tvrdí Hamáček

Některé hraniční přechody mezi Českou republikou a Rakouskem nejsou otevřené, jak vláda v pondělí slíbila. Rakouská strana je uzavřela. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) serveru iROZHLAS.cz v úterý řekl, že i když Vídeň včas informovali, rakouské úřady některé přechody neotevřely. „Situaci s rakouskými orgány řešíme,“ dodal Hamáček.

Praha/Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jakkoliv byla rakouská strana včas informována, neotevřela některé hraniční přechody. Situaci s rakouskými orgány řešíme,“ informoval server iROZHLAS.cz Jan Hamáček.

Otevření hranic, kadeřníci bez štítů, řidiči bez roušek. Přečtěte si, jaká uvolnění opatření schválila vláda

Číst článek

Zavřený je třeba přechod Slavonice – Fratres, jak server iROZHLAS.cz informovala čtenářka. Na české straně podle ní zábrany zmizely, ale rakouští policisté přes hranice české občany nepouští.

„Byla jsem se ptát na rakouské straně. Zavřeno bude i nadále. Rakouské ministerstvo vnitra včera dopoledne obnovilo kontrolování hranic a vstup do Rakouska je nadále možný jen na vybraných přechodech. Takže přechody, které české ministerstvo vnitra zveřejnilo, průjezdné do Rakouska nejsou,“ popsala pendlerka s tím, že se tam obracelo několik desítek aut.

Plošné kontroly na hraničních přechodech s Rakouskem a Německem měly skončit v úterý, jak rozhodla v pondělí vláda. Otevřít se měly všechny hraniční přechody s tím, že kontroly budou nadále pouze namátkové.

Nadále ale je povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.

Překračovat hranice na stanovených místech je možné bez časového omezení. Pro lety v schengenském prostoru se mohou využít letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně.

Za nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví, například nedodržení podmínky předložit negativní test, nedodržení karantény nebo nezákonný vstup na území, je možné uložit pokutu až milion korun.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý ČTK sdělil, že oslovil rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by bylo možné zavést obdobný režim na společných česko-rakouských hranicích, jaký bude od středy fungovat se Slovenskem a Maďarskem. Občané těchto zemí budou moci mezi státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se do své země vrátí do 48 hodin.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme