Zahrádky bez obsluhy, prodej z okénka. Ministerstvo zveřejnilo detaily první vlny otevření restaurací

Vláda minulý čtvrtek rozhodla, že 11. května se znovuotevřou venkovní prostory restaurací, kaváren a dalších provozoven. Tedy za předpokladu, že se nezhorší epidemiologická situace. Zatím ale nebylo jasné, za jakých podmínek k tomu dojde. V úterý ministerstvo zdravotnictví serveru iROZHLAS.cz sdělilo, že na zahrádkách bude možné sortiment prodaný z okénka zkonzumovat. Nebude na nich ale fungovat obsluha.

Praha (Aktualizováno: 12:50 28. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prátdné kavárny a restaurace v Praze.

V úterý ministerstvo zdravotnictví serveru iROZHLAS.cz sdělilo, že na zahrádkách bude možné sortiment prodaný z okénka zkonzumovat. Nebude na nich ale fungovat obsluha (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud bude příznivá epidemiologická situace, dojde 11. května k dalšímu kroku směrem ke znovuotevření restaurací, kaváren a dalších provozoven. Doposud je umožněn prodej výhradně přes výdejní okénko,“ informovala server iROZHLAS.cz Renata Povolná z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Za jakých podmínek se otevřou zahrádky restaurací? Ministerstvo zdravotnictví zatím zvažuje možnosti

Číst článek

„Od 11. května se předpokládá možnost otevření venkovních prostor u restaurací (zahrádek), kde bude možnost konzumace prodávaného sortimentu. Vše však bude záležet na vývoji epidemiologické situace a bude možné pouze za splnění definovaných požadavků (hygienických a epidemiologických), které budou včas zveřejněny,“ dodala s tím, že provoz na zahrádkách bude bez obsluhy.

Jestli bude možné otevřít zahrádky ve vnitroblocích nebo dvorcích, kdy je nutné projít provozovnou, zatím nebyla Povolná schopná odpovědět. Bližší informace a doporučení podle ní ministerstvo zveřejní přibližně čtyři dny předem.

Jak informovala mluvčí v sobotu, o detailech opatření budou ještě rozhodovat epidemiologové, kteří sledují situaci v Česku. „Ani na zahrádkách, stejně jako ve vnitřních prostorách restaurací, se nepoužívají při konzumaci jídla roušky, což představuje riziko pro návštěvníky i personál, i tyto aspekty se při uvolňování opatření zvažují,“ vysvětlila.

Roušky přitom podle posledního vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly budou Češi nosit nejméně do června.

Se zřízením předzahrádky u restaurací je ale v Praze problém. Část restauratérů totiž chybně zaslala Technické správě komunikací pouze oznámení o záboru veřejného prostranství pro své předzahrádky. Přestože jim město odpustilo nájem, o zřízení předzahrádky musí žádat jako v běžném režimu.

Zábor prostranství pouhým oznámením platí jen pro obchodníky, kteří před provozovnu umístí stolek s vystaveným zbožím. Z celkových 38 oznámení o záboru je jich chybně zaslaných 35. ČTK to v úterý řekla mluvčí správy Barbora Lišková. Technická správa komunikací dále eviduje 472 žádostí o restaurační předzahrádku.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme