Nový režim hraničních kontrol komplikuje dopravu v Rozvadově. Kamiony tvoří až v 15kilometrové fronty

Před hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku na dálnici D5 jsou ve středu na výjezdu z Česka do Německa kolony nákladních vozidel o délce deset až 15 kilometrů. Řekla to mluvčí policie Plzeňského kraje Martina Korandová. Dlouhé kolony kamionů se tam tvořily i v úterý. Na dalším velkém silničním hraničním přechodu ve Folmavě na Domažlicku i na dalších dvou menších je provoz plynulý.

Rozvadov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku na dálnici D5 jsou ve středu na výjezdu z Česka do Německa kolony nákladních vozidel o délce deset až 15 kilometrů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Kamionoví dopravci ve středu požádali vládu o úpravu hraničních kontrol, které podle sdružení dopravců Česmad Bohemia kolony způsobují. Plošné kontroly jsou zaměřené na délku pobytu řidičů v zahraničí.

Lidé mohou v odůvodněných případech vycestovat z Česka. Mění se i pravidla pro pendlery

Číst článek

Dopravcům vadí především nový režim hraničních kontrol, který má zajistit evidenci pohybu osob a kontrolovat, zda nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. V případě, že ano, musí tito řidiči následně do karantény. Podle sdružení však tyto plošné kontroly ohrožují bezpečnost provozu a zvyšují zdravotní rizika u řidičů.

Sdružení zároveň ocenilo, že v předchozích týdnech byla v Evropě zavedena opatření, která přechod hranic urychlila. Řidiči by podle doporučení Evropské komise neměli čekat déle než 15 minut. Současná opatření u českých hranic však trvají podle dopravců mnohem déle.

V úterý se na některých přechodech tvořily několikakilometrové kolony. Například na dálnici D8, kde je omezen provoz v dálničních tunelech, byla až dvacetikilometrová fronta. Fronty se tvoří na dálnici i ve středu, dopoledne dosahovala podle policie 17 kilometrů.

Kamionoví dopravci v minulých týdnech zaznamenali až poloviční úbytek zakázek, problémy způsobuje hlavně zastavení výroby v tuzemských automobilkách. Některé firmy podle sdružení proto řeší existenční potíže. Vláda zatím rozhodla o odkladu úhrad silniční daně a také mýtného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme