Hasiči ze skladu v Opočínku rozvážejí ochranné pomůcky z Číny. Ruslan už odletěl zpět do Šen-čenu

Hasiči postupně z policejního skladu v Opočínku u Pardubic rozvážejí zdravotnický materiál dopravený letecky z Číny. Ochranné pomůcky proti koronaviru míří do jednotlivých krajů i nemocnic. V neděli ráno byla do Opočínku přivezena dodávka přepravená velkokapacitním letounem Ruslan, řekl v neděli hlavní logistik akce Martin Kučera z Hasičského záchranného sboru. Podle armády už mezitím letadlo odletělo z Lipska do Šen-čenu pro další dodávku.

Praha/Pardubice (Aktualizováno: 13:35 22. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči postupně z policejního skladu v Opočínku u Pardubic rozvážejí zdravotnický materiál dopravený letecky z Číny | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

„Veškerý materiál, který dorazil dnes nad ránem, byl během čtyř hodin z armádních vozidel vyskládán a roztříděn, protože nebyl v letadle uspořádán. Každé auto obsahovalo všechny části dodávky, které navíc byly v bednách o rozdílné kapacitě,“ uvedl v neděli Kučera.

Letadlo ale nepřivezlo 106 tun materiálu, jak informovala vláda. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v TV Prima řekl, že šlo celkem o necelých 100 tun. Materiál je transportován na paletách a podle něj tak nelze využít maximální kapacitu letounu.

„Vznikl tam volný prostor. Ruslan ale poletí ještě dvakrát a všechno přiveze,“ dodal Prymula. Později v České televizi řekl, že dorazilo zhruba 70 tun zdravotnických ochranných pomůcek.

Armáda na twitteru informovala, že krátce před polednem z Lipska odstartoval Ruslan s čerstvou posádkou a letí opět do Šen-čenu pro další tuny zdravotnického materiálu. Vrátit by se měl v úterý a zatím poslední let by měl absolvovat v pátek.

Ruslan s kódem NATO Condor před chvíli podruhé odstartoval z Lipska směr Šen-čen. Přepraví k nám další tuny zdravotnického materiálu. #spolutozvladneme

11:33 – 22. 03. 2020

30 344

Současně s materiálem z Ruslanu přijela do Opočínku dodávka přepravená dalším letadlem na letiště v Praze. Již v pátek přivezlo jiné letadlo z Číny první zásilku, ta byla z policejního skladu rozvezena ještě týž den.

Skladovací hala v areálu policie v Opočínku má plochu 12 000 metrů čtverečních. „Poskytli jsme jej ve prospěch distribuce ochranných pracovních prostředků. Areál má výhodnou polohu, je v blízkosti letiště Pardubice a má dostatek manipulační plochy,“ řekl policejní prezident Jan Švejdar. Hasiči mají na místě kolem stovky lidí. Pomáhají jim policisté.

Ze skladu hasiči ochranné pomůcky rozvážejí do jednotlivých krajů, hejtmani pak podle svých seznamů zásilku přerozdělí. Například v Pardubickém kraji se bude materiál vozit do skladů v Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí, odkud bude putovat do měst a obcí. Nově budou hasiči zásobovat i páteřní síť nemocnic a záchranky.

Do Česka přiletěla z Číny tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu. Přivezla miliony respirátorů a roušek a velké množství ochranných obleků, brýlí a rychlotestů na koronavirus. V Česku byl dosud kritický nedostatek ochranných pomůcek.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme