Ministerstvo školství: Pokud stát přejde do stupně čtyři systému PES, opatření se budou týkat i škol

Případné zpřísnění opatření proti covidu-19, o kterém bude vláda rozhodovat v pondělí, by se mělo týkat i škol. O načasování by ministerstvo informovalo školy včas, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) podle ní v pondělí také podle dat o vývoji epidemie covidu-19 rozhodne o případném prodloužení vánočních prázdnin. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případné zpřísnění opatření proti covidu-19, o kterém bude vláda rozhodovat v pondělí, by se mělo týkat i škol. O načasování by ministerstvo informovalo školy včas (ilustrační foto) | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Blatný po čtvrtečním jednání vlády uvedl, že Plaga zváží, zda kvůli epidemii neprodlouží vánoční prázdniny. Místo původně plánovaného 22. prosince by mohli jít žáci naposledy do škol v pátek 18. prosince.

Vláda prodloužila nouzový stav do 23. prosince. Upravila opatření ohledně prodeje alkoholu

Číst článek

Rozhodnout by měla vláda v pondělí, kdy by v případě dalšího negativního vývoje epidemie měla zároveň zvážit opětovné zpřísnění opatření ze současného třetího stupně na úroveň čtyři.

„V případě, že dojde ke zhoršení situace, a tím i k přechodu do stupně čtyři (systému) PES, měla by se daná opatření týkat i škol,“ uvedla ve čtvrtek Lednová.

Při případném zpřísnění opatření se podle ní budou školy primárně řídit pokyny pro daný stupeň, který již mají k dispozici. „O případných dílčích úpravách či načasování je budeme jako vždy informovat včas, a to prostřednictvím datových schránek,“ řekla.

Prodloužení prázdnin

O přechodu mezi jednotlivými stupni systému PES se podle ní rozhoduje na vládě na základě doporučení ministerstva zdravotnictví. Podle systému PES ve školství mohou mít běžnou výuku ve čtvrtém stupni žáci posledních ročníků základních a středních škol a první stupeň ZŠ.

Školy přechází do třetího stupně, vrací se střídavá výuka. Kroužky probíhají po skupinách 10 dětí

Číst článek

Šesté až osmé třídy a nižší stupeň víceletých gymnázií se střídají v prezenční a distanční výuce. Na středních školách může být také praktická výuka. V současném stupni se navíc na středních školách mohou třídy střídat i na teoretickou výuku a nemusí se tam zachovávat stejné složení kolektivu. Opatření se ve školách zmírnila na stupeň tři toto pondělí.

Co se týče prodloužení vánočních prázdnin, jde podle Lednové o zvažovanou variantu. „Dohoda mezi ministrem školství a zdravotnictví je taková, že v pondělí budou k dispozici aktuální data o vývoji epidemie a výskytu onemocnění covid-19 v jednotlivých segmentech. Rozhodovat se bude ministerstvo školství právě na základě těchto dat,“ uvedla Lednová.

Vánoční prázdniny mají podle původní organizace školního roku začít 23. prosince. Žáci by se měli do lavic vrátit 4. ledna.

Děti se kvůli epidemii učily od první poloviny října na dálku. Do škol se začaly postupně v omezené míře vracet od 18. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme