V Moravskoslezském kraji je 39 nových případů. V domově pro seniory v Havířově se testuje

V Moravskoslezském kraji přibylo 39 případů nákazy koronavirem. Je to více, než ukazovala páteční data, kdy denní přírůstek činil 27 nakažených. Největší nárůst, shodně po 17 případech, zaznamenalo Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Sledujeme online Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběrový tým v sobotu zahájil dvoudenní testování klientů a zaměstnanců v Domově pro seniory Havířov (ilustrační foto) | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

V regionu se od počátku pandemie nakazilo už víc než 4500 lidí. Jediným aktuálním okresem bez nárůstu je v kraji Opavsko. Po dvou nových případech je na Novojičínsku a Ostravsku a jeden nakažený přibyl na Bruntálsku. V souvislosti s nákazou covidem-19 v regionu zemřelo 81 lidí.

Jsme připraveni splnit jakýkoli úkol. Vojáci nastoupili do služby v jihlavském Alzheimercentru

Číst článek

Odběrový tým v sobotu zahájil také dvoudenní testování v Domově pro seniory Havířov. Ředitel Milan Dlábek uvedl, že testy by mělo podstoupit zhruba 90 klientů a 45 zaměstnanců. Jde o klienty z traktu A ve středisku Luna, v této části zařízení se nákaza dosud neobjevila.

Testy absolvují také zaměstnanci pomocných provozů jako kuchyň či prádelna. Domov má ve středisku Helios jednoho nakaženého seniora a dva pracovníky, jeden klient v souvislosti s nákazou zemřel. Horší je situace ve středisku Luna, kde je aktuálně deset pozitivních uživatelů a 11 nakažených zaměstnanců, také v tomto středisku jeden senior zemřel.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou rovněž odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k sobotě 4168 pozitivně testovaných.

Hygienici data o nemocných vykazují, až když s nimi ukončili epidemiologické šetření. Statistika ministerstva zdravotnictví v regionu k sobotě udává 4519 nemocných od počátku pandemie.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření, jako povinnost roušek v budovách i hromadné dopravě. Výjimkou je okres Bruntál, kde uvnitř lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Restaurace a bary smí fungovat pouze do půlnoci a na umělé koupaliště nemůže více než 500 lidí najednou, opět s výjimkou Bruntálska.

Zpřísněná opatření platí i v celé zemi, ve většině případů jsou mírnější než moravskoslezská krajská opatření. Krajští hygienici v pátek uvedli, že opatření zůstávají v platnosti beze změny, neboť nadále odpovídají stávající epidemiologické situaci v regionu.

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme