Boj ještě neskončil, řekl taxikář léčený remdesivirem. Nemocnici opustil po téměř dvou měsících

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze propustila v úterý odpoledne po téměř dvou měsících do domácí péče muže, který kvůli nemoci covid-19 jako první v Česku dostal experimentální lék remdesivir. Roberta Markoviče ještě čeká poměrně náročná rehabilitace. S vážným průběhem nemoci byl hospitalizován od 10. března. Remdesivir mu byl podáván nitrožilně po dobu deseti dnů na přelomu března a dubna.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 13:40 5. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikář, který se s nemocí covid-19 jako první v České republice léčil experimentálním lékem remdesivir, při propuštění z nemocnice. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Třiapadesátiletý Robert Markovič, kterému byl podáván remdesivir, je nyní podle lékařů vyléčený. Potvrdily to dva negativní testy. Před sebou má ale ještě hodně práce.

„Pacient má před sebou poměrně náročnou rehabilitaci, bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho léčba poměrně rozsáhlých ran a bude třeba sledovat i jeho nález na plicích,“ popsal jeden z ošetřujících lékař Michal Šotola.

‚Tihle lidé jsou andělé a obdivuji je za to, jak riskují.‘ Po podání remdesiviru už muž není na ventilaci

Číst článek

Boj tak podle Markoviče ještě neskončil. „Musím se hýbat, denně cvičit, dostat se do formy a získat svalovou hmotu, o kterou jsem přišel. Boj ještě neskončil, plně si to uvědomuji,“ řekl taxikář, který se ale ke svému původnímu povolání už vrátit nechce.

Markovič také zmínil moment, kdy si uvědomil, že se vše obrací k lepšímu. „Když mi byla vytažena cévka a hadičky, tak jsem začal získávat naději, ale pořád jsem se bál,“ přiblížil.

Zda pacientovi opravdu pomohl experimentální lék remdesivir, není zatím podle lékařů zcela potvrzené. „Mám jisté náznaky, že lidé se na něm zlepšují. Máme ale stále k dispozici málo dat. Máme studie, které ukazují, že to zkracuje hospitalizaci. Máme studie, které říkají, že to v určitém procentu zlepšuje dechové parametry a zabírá to. Ale pořád je toho málo,“ nechal se slyšet jeden z ošetřujících lékařů taxikáře Martin Balík.

„Náš pacient zvládl celou strastiplnou cestu a stal se orámováním celé pandemie. Jeho případ téměř zahájil horkou fázi pandemie. A propouštíme ho v situaci, kdy se zdravotnická zařízení otevírají. A počty případů, které přibývají, jsou naprosto marginální. Můžeme říci, že horká fáze pandemie je pryč a vše se vrací do normálu,“ uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Text pokračuje pod online reportáží.

Muž byl 10. března hospitalizován v Thomayerově nemocnici s podezřením na zápal plic. Později se u něj objevily potíže s dechem, proto byl testován na přítomnost koronaviru, který se potvrdil.

Přes přeložení na JIP muži podle mluvčího Thomayerovy nemocnice Petra Sulka v důsledku onemocnění covid-19 selhaly plíce, proto byl 15. března převezen do Všeobecné fakultní nemocnice. Tam jej lékaři napojili na mimotělní oběh, který mu do krve dodával kyslík. Remdesivir mu začali podávat 24. března.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. V americké firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Do testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice Na Bulovce a motolská nemocnice. Lék budou používat také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

ako, sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme