Blatný: Ministerstvo připravuje testování učitelů na covid. Bude dobrovolné a zdarma v prosinci a lednu

Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince a potom počátkem ledna. Antigenní testy pro ně by se měly zaplatit ze zdravotního pojištění. V rozhovorech pro server SeznamZprávy.cz a Mf Dnes to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Schválit to ještě musí vláda. Test by si na své náklady podle ministra měli nechat udělat také lidé, kteří půjdou na návštěvu do domova seniorů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Už jsem mluvil o testování učitelů jako prioritně rizikové skupiny, protože se do kontaktu s ostatními dostali nejdřív. Uvažuji o tom, že toto testování by mělo proběhnout mezi 4. a 18. prosincem,“ řekl ministr serveru Seznam Zprávy.

Blatný nedoporučí plošné testování žáků prvních a druhých tříd. U učitelů si to představit dokáže

Číst článek

Předběžně o tom jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl. „Nebude to povinné. Hrazeno to bude ze zdravotního pojištění, tedy bez nákladů pro učitele,“ dodal.

K testování by měla být podle Blatného využita odběrová místa nemocnic páteřní sítě. Antigenní testy by měly nemocnice nakoupit samy, podobně jako jiné zdravotnické prostředky. Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování metodou PCR.

„Slibujeme si od toho, že z populace pedagogů vybereme ty, kteří se nakazili, aniž o tom třeba ví, a půjdou do karantény. Chceme to potom zopakovat ještě začátkem ledna, před tím, než se vrátí děti po prázdninách,“ řekl ministr. Testování učitelů je podle něj jedním ze způsobů, jak snížit riziko, že vznikne příliš brzy třetí vlna koronaviru.

Návštěvy v domovech seniorů

Testovat by se podle Blatného měly také návštěvy v domovech seniorů, které se pro ně otevřou se zavedením třetího stupně v protiepidemickém systému PES. Česko by do mírnějšího třetího ze současného čtvrtého stupně mohlo přesunout od pondělí, v neděli o tom bude jednat vláda.

Plošné testování po vzoru okolních zemí? V Česku ho musí doprovodit vysvětlovací kampaň, míní odborník

Číst článek

„Jedním z hygienických předpokladů bude požadavek na testování. Věřím, že to všichni rádi udělají, těch 150 korun – nebo kolik to stojí – každý dá, i kvůli těm prarodičům a sníží tím pravděpodobnost, že jim s dárkem přinese i tu nemoc,“ řekl ministr k návštěvám v domovech seniorů.

Blatný pro Mf Dnes potvrdil, že po učitelích dostanou možnost se mezi 18. a 31. prosincem otestovat všichni občané České republiky. I pro ně by mělo být jedno kolo antigenních testů zdarma, hrazené ze zdravotního pojištění, na odběrových místech páteřních nemocnic.

Ministr uvedl, že pro testování by se lidé museli rezervovat, aby u odběrových míst nevznikaly fronty. „My si samozřejmě nemyslíme, že tam přijde deset milionů lidí. To se nestane. Ale to číslo může být velké,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme