Národní dispečink lůžkové péče hlásí na 100 převozů pacientů mezi nemocnicemi. Transportů ale bylo víc

Už přes měsíc mohou nemocnice využívat k převozu pacientů do jiných zařízení Národní dispečink lůžkové péče. Systém jim má pomáhat v případě plných kapacit. Podle dat, která má Radiožurnál k dispozici, nemocnice takhle přeložily zhruba stovku pacientů. Transportů ale zřejmě bylo víc - některá zařízení se spolu domlouvala přímo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport pacientů z Benešova do nemocnice v pražském Motole | Foto: Leoš Kučera | Zdroj: GŘ HZS ČR

Národní dispečink lůžkové péče aktivovalo ministerstvo zdravotnictví začátkem listopadu. Některé nemocnice se tehdy dostávaly na hranu své kapacity. Systém měl usnadnit transport pacientů ze zaplněných nemocnic.

„Dispečink slouží k tomu, aby koordinoval přijímání pacientů mezi kraji v situaci, kdy není možné pacienta umístit v rámci kraje. Má přehled o kapacitách v celé republice a je schopen najít pro pacienta umístění,“ říká pro Radiožurnál náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní dispečink lůžkové péče hlásí na 100 převozů pacientů mezi nemocnicemi. Téma pro Janettu Němcovou

Data dispečinku ukazují, že například Městská nemocnice v Ústí nad Labem přijala pacienta z oddělení ARO chebské nemocnice. Zřejmě nejvíc pacientů sanitky odvezly ze Zlínského kraje.

„Celkově to bylo téměř 50 pacientů, které jsme rozváželi do čtyř krajů – byl to severomoravský, olomoucký, jihomoravský a pak Praha,“ vyjmenovává ředitel nemocnic ve Zlínském kraji Radomír Maráček

S nemocnicemi se na tom dohodli napřímo. „Bylo lepší překládat pacienty do co nejbližších zařízení, a ne na druhý konec republiky, což by se mohlo stát, kdyby to bylo přes dispečink,“ vysvětluje.

PŘEHLEDNĚ: Restaurace musí od středy zavřít už ve 20.00. Trhy budou bez občerstvení a alkoholu

Číst článek

Přímou pomoc dvaceti zařízením nabídla i fakultní nemocnice na pražských Vinohradech. Využily toho tři nemocnice – nejvíc ta v Příbrami, která v pátek 13. listopadu do Prahy poslala 10 pacientů.

„Příbramská nemocnice měla tu svou covidovou kapacitu v pátek odpoledne narovnanou až po střechu a báli se, co bude v sobotu a neděli, tak si potřebovali pár lůžek uvolnit,“ přibližuje ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger.

Je to jediný převoz, který oficiálně eviduje i národní dispečink. Podle Arenbergera přitom vinohradská nemocnice přijala celkem 25 pacientů z různých zařízení. „Třeba potřebovali přeložit pacienty na ECMO,“ doplňuje.

Systém ministerstvo zdravotnictví zatím nechává dál aktivní.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme