Nemocnice Trutnov končí s odběry na COVID-19, chybí jí testovací sady. Kraj pracuje na jejich sehnání

Krajská Oblastní nemocnice Trutnov nebude od čtvrtka 2. dubna dělat do odvolání odběry lidem s podezřením na nemoc COVID-19. Důvodem je to, že nemocnice nemá dostatek testovacího materiálu. V úterý to řekla mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová. Trutnovská nemocnice začala testovat 23. března a stala se po hradecké fakultní nemocnici druhým testovacím místem v kraji.

Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy na koronavirus (ilustrační foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Laboratoř trutnovské nemocnice má na testování dva přístroje, ale ani pro jeden se jí v poslední době nepodařilo sehnat takzvané kity pro testování. „Nedostatkové jsou zejména reagencie na izolaci RNA z odebraných stěrů,“ uvedla mluvčí.

Prymula: Roušky neslouží k ochraně naší, jak WHO mylně interpretuje, ale k ochraně všech v okolí

Číst článek

Do úterního rána laboratoř vyšetřila 324 vzorků a na dalších 360 testů ještě měla testovací materiál. „Intenzivně pracujeme na zajištění potřebného materiálu, aby naše laboratoř mohla opět přejít do plného provozu,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Při zahájení testování laboratoř předpokládala, že bude schopna denně vyšetřit asi 50 vzorků. „Množství skutečně vyšetřených vzorků ale v posledních dnech převyšovalo tuto hranici téměř dvojnásobně,“ uvedla Chytilová. Na středu objednané pacienty nemocnice ještě vyšetří.

Laboratoř nedělá jen rozbory vzorků od lidí, kteří přijedou autem do odběrového stanu. „V rámci zdravotnických a sociálních zařízení v regionu je nově požadováno vyšetření na COVID-19 u každého přemístěného pacienta. Tím výrazně vzrostly požadavky na vyšetření pacientů v rámci nemocnic, které vnímáme jako prioritní,“ uvedla mluvčí.

Trutnovská laboratoř také začala zpracovávat vzorky z v úterý otevřeného odběrového stanu v náchodské nemocnici. Vzorky z v úterý otevřeného odběrového stanu v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou putují do laboratoře v hradecké fakultní nemocnici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme