Dušek: Je potřeba využít situace, která je mezinárodně i v Evropě dost unikátní, a řídit další vývoj

Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška unikátní. Situaci je potřeba využít a epidemii dál řídit, řekl ve středu. Úmrtnost v Česku činí 0,73 na 100 000 obyvatel, roste méně než ve většině zemí přesto, že podíl zachycených případů je na úrovni Polska či Kanady, proti Rakousku je poloviční. Rakousko udělalo 120 000 testů, Česko asi 99 000.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informační letáky ke koronaviru z dílny ministerstva zdravotnictví | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je potřeba využít té úžasné situace, ve které jsme, která je mezinárodně i v Evropě dost unikátní, a řídit další vývoj tak, aby nám to někde neujelo. Chránit zranitelné a tak dále,“ řekl na tiskové konferenci Dušek. Běžná populace si podle něj musí vytvořit imunitu, protože virus tu dál bude, což je podle něj nevyhnutelný přírodní jev.

Česká republika si stojí dobře v mezinárodním srovnání i podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

„Podíl pozitivních záchytů z celkového počtu provedených testů nás řadí velmi daleko za země, jako je Velká Británie či USA. Obdobný scénář jako v těchto zemích u nás podle posledních dat nehrozí. Ale pouze za podmínky, že budeme dále poctivě dodržovat stanovená opatření. Právě díky tomu je u nás trend vývoje pandemie výrazně pozitivnější,“ uvedl Vojtěch na twitteru.

Dnes vstupuje v platnost zákon o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Dosud zde žádné právní řešení nebylo. Přitom je důležité, abychom dotčeným rodinám byli schopni pomoci. Nyní můžeme přinést záruku těm, kteří se očkování obávají. A tím přispět k větší proočkovanosti.

17:35 – 08. 04. 2020

5 233

Na úrovni Německa je Česko podle Duška například v podílu seniorů mezi nakaženými. Česká republika má 24 procent nakažených nad 65 let, Německo o tři procenta víc. V Itálii je lidí nad 70 let mezi nakaženými 36 procent a ve Španělsku třetina.

Počet mrtvých s koronavirem se v Česku blíží stovce. Vláda nepovolí účast na velikonočních mších

Číst článek

Zpomaluje se také nárůst počtu nových případů, i když přibývá testů. Ve srovnání pozitivních záchytů v testovaných vzorcích je Česká republika s 5,3 procenta před dvěma dny zhruba na úrovni Polska (4,8 procenta) nebo Kanady (4,6 procenta).

Podle Duška navíc číslo klesá, před týdnem bylo 6,1 procenta a dnes to bylo 5,1 procenta z téměř 99 000 vzorků. Méně nakažených na počet testovaných má Tchaj-wan a Jižní Korea, které se dávají za vzor zvládnutí epidemie, ale také Maďarsko nebo Slovinsko. Naopak Velká Británie má téměř 23 procent a Itálie a USA téměř 18 procent.

Z hlediska úmrtnosti na nový typ koronaviru, která se pohybuje na úrovni 0,73 nakaženého na 100 000 obyvatel, je Česko na úrovni Kanady. Například Německo má dvojnásobnou, Velká Británie zhruba desetinásobnou a Španělsko a Itálie téměř pětatřicetinásobnou.

Podle odborníků a politiků jsou dobré výsledky v mezinárodním srovnání výsledkem včasného přijetí přísných opatření a jejich důsledného dodržování v populaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme