V městské hromadné dopravě si lidé budou muset zakrýt nos a ústa, rozhodlo vedení Prahy

Vedení Prahy zakázalo kvůli koronaviru vstup do vozů městské hromadné dopravy bez zakrytého nosu a úst. Nařízení vstoupí v platnost od půlnoci na úterý 17. března. Novinářům to v pondělí po jednání pražských radních řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Nařízení platí do odvolání.

Praha (Aktualizováno: 14:28 16. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu – všechno je lepší než nic!“ uvedl primátor Zdeněk Hřib na svém twitteru. Pražský primátor si prý vyrobil roušku sám z látky a kancelářských svorek.

Hygienici uzavřeli další místo kvůli koronaviru. Lidé v Kynicích nesmí opustit území obce

Číst článek

Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra.

Nedodržování se bude v úterý řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku městské hromadné dopravy. „Očekávám ale, že to lidé budou dodržovat, je to ve prospěch jejich zdraví,“ řekl Hřib.

V Česku je akutní nedostatek roušek a respirátorů, které chybí i ve zdravotnictví. Podle Hřiba by pak ve středu mělo do Prahy dorazit na 15 tisíc respirátorů. Město také za zhruba 30 milionů korun nakoupí dalších asi 230 tisíc respirátorů, které mají dorazit do deseti dnů od objednání.

Nošením roušky chráníte ostatní. Pokud byste byli nakažení, nemusíte to vůbec vědět, nákaza koronavirem může být i bezpříznaková nebo se projevit později. Vím, že nejsou moc k dostání, ale na internetu koluje spoustu návodů, jak si roušku vyrobit. Také mám z domácí výroby.

11:06 – 16. 03. 2020

32 461

V uplynulých dnech hlavní město již zakázalo nástup předními dveřmi autobusů a zrušen byl prodej jízdenek u řidičů. V tramvajích a metru jsou řidiči odděleni od cestujících ve svých kabinách.

Dopravní podnik také již rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů městské hromadné dopravy. Metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.

Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala s účinností od půlnoci na pondělí do 24. března 6.00 volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme